Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francisco_de_Paula_Orlando Emilio_Ulloa_Perez Estadio_Nelson_Barrera_Romellón El_cometa Encelado_(satélite) Fiberparty Epicauta_sparsicapilla El_Señor_de_los_Anillos:_La_batalla_por_la_Tierra_Media_II Flor_de_Venezuela Escudo_de_San_Francisco FK_Jedinstvo_Ub Estadios_de_fútbol_en_America Estacion_Piedras Escrito_con_Sangre Enric_Gonzalez El_Bujeo_(Cadiz) Esqui_nautico Electrodo_de_hidrogeno El_imperio_del_contrabando Estado_de_los_Estados_Federados_de_Micronesia Farnborough_Air_Show Epinephelus_niveatus Federico_Jusid Estudio_Op._25,_nº12_(Chopin) Erandique Flavio_Rodriguez_Benito Estación_de_Marina_Real_Juan_Carlos_I El_Pla_del_Penedés_(Barcelona) Enric_Masip F.C_Porto_II Ernest_Webb Energia_de_disociación_de_enlace Footwork_Arrows Florencia_de_Saracho Esagila Elecciones_europeas_de_2004_(Paises_Bajos) Fanny_Biascamano F1_Racing Encinacorba_(Zaragoza) Euphorbia_subsalsa El_Maestro_(Doctor_Who) Francesco_Todeschini_Piccolomini Elecciones_autonómicas_castellanoleonesas_de_2007 Estadio_Bicentenario_Municipal_Nelson_Oyarzún Erasmo_de_formia Esqui_de_fondo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Estudio_Op._10_nº3_(Chopin) Felipe_Guréndez_Aldanondo Eusebio_Perez_Martín Fa'asaleleaga Equipo_Unificado_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992 Es_war_einmal Eduardo_Ortiz_de_Landázuri El_amor_del_cojo_Lem Francesco_Bissolo

html map