Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zar_und_Zimmermann Conservatorio_Nacional_Superior_de_Musica_y_de_Danza_de_París Chulo Clasico_Palmeiras_-_Corinthians Al-Mansura Ahmadābād Comité_Judío_Antifascista Club_Atlético_Central_Córdoba_(Rosario) Warwick_(Rhode_Island) Colfelice Conde_de_Castilleja_de_Guzmán Château_Potensac Cliseride Charlatán_(desambiguación) Chenopodium_punctulatum Victor_Jara_(geografía) Adriano_Félix_Teixeira Cleopatra_Selene_II Condado_de_Pärnu Alegro_(empresa) Cobra_(misil) Consejo_Regional_Zabulón Academia_de_la_Lengua_Arabe Consejo_de_Justicia_de_Cataluna Zapayal Chelonioidea Alcalosis_metabolica Vittorio_Vidali Aeropuerto_Internacional_Marcos_A_Gelabert Claude_Bergeaud Cocodrilo_marino Comandante_Clelia Ciudad_Deportiva_del_Real_Madrid_Club_de_Fútbol_(1963) Aeropuerto_de_Lille Aldo_Braibanti Zduhać Villablino Aeropuerto_Internacional_Sandro_Pertini Vito_Volterra York_Pennsylvania Zoológico_de_partículas Videoconsolas_de_quinta_generación Variante_sur_metropolitana_de_bilbao Vojtěch_Filip Cinturon_bíblico Christian_Leopold_von_Buch Willem_Hendrik_Keesom Who_You_Are_(canción) Ad_nauseam Vámonos_con_Pancho_Villa Come_as_you_are_tour Yahya_ibn_Al-Hakam_Al-Bakri_Al-Gazal Viṣṇu-puraṇa Yelena_Kostiukóvich XIX_Batallón_de_Fortaleza_de_la_Fuerza_Aérea

html map