Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teoria_del_campo_unificado Submarino_E_1_/_Gür Selección_de_básquetbol_de_Holanda Sementes_do_Arte Trastorno_mental Sewickley_(Pensilvania) Timoteo_Maradona Spiranthes_strateumatica Spišske_Podhradie Tierra_plana Sanakhte Sitpach_(Merida) Servicio_Murciano_de_Salud Torre_Polar_2 Santana_(Boyaca) Sebastián_Apesteguía Saint-Hilaire_(Allier) Saint-Martin-de-Caralp Sinfonía_n._39_(Haydn) Samurai_Shodown Tratamiento_superficial Señorío_de_la_Casa_de_Rubianes Santa_Ana_California Schirrhoffen Torre_de_escape Simpatico Sotará_(Cauca) Torre_de_vigia Superintendencia_de_Bancos_de_Ecuador Tom_Holland_(cineasta) Somahoz_(desambiguación) Sid_Meier's:_Pirates! Sonita_Jade_Casa_de_Vino Teoría_de_las_Formas Taifa_de_Jaen Sombras_tenebrosas_(serie_de_televisión) San_Eutimio_de_Tarnovo Sterna_sumatrana Saint-Beauzire_(Alto_Loira) São_Cristóvão_e_São_Lourenco Sistema_de_parques_nacionales_de_los_estados_unidos Santa_Catalina_(Cordoba) Salvador_(estacion) Tercera_División_de_Portugal San_Andrés_de_Luena_(Cantabria) Segunda_División_de_España_2005/06 Saint-Aulais-la-Chapelle San_Martín:_El_cruce_de_los_Andes Selección_de_fútbol_de_Maldivas Sistema_Integrado_de_Genomas_Microbianos Scott_Beal Selección_de_futbol_de_Dominica Terremoto_de_Jujuy_de_2011 Sierra_del_Plata Sonoplay

html map