Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_Verde Liga_Nacional_de_Honduras Isaac_Brizuela Ist_das_alles? Kresťanska_a_demokratická_unie_Československá_strana_lidová Juan_Ruiz_Casaviella La_tercera_palabra_(obra_de_teatro) Instituto_Nacional_de_Sismologia_Vulcanologia_Metereologia_e_Hidrologia Intensidad_de_campo_gravitatorio Lake_Lure_(Carolina_del_Norte) Juan_Reje_Corvalán Juan_Vázquez_de_Coronado_y_Rodriguez_del_Padrón Lagangilang_(Abra) Limbo_(informatica) João_Saldanha Lithaire La_Moneda_(estacion) Jose_Iñaki_Bollaín_Ochoa Jose_Maria_Rodriguez_Y_Rodríguez Jardín_Etnobotánico_de_Oaxaca James_Wood-Mason J._Scott_Campbell Kreso_Ljubicić Jose_Agustín_Cenzual_Coca José_Miguel_Camus Jose_Atares_Martínez Jimmy_Carr Las_Horquetas_(Güer_Aike) Juan_Bautista_Vallejo Laulau_(Saipán) Jardin_Botánico_Tegarayama_de_Ciudad_Himeji José_María_Olazábal_Zalumbide La_tentación_de_San_Antonio_(Cézanne,_Paris) Jerónimo_del_Castillo_y_Ventimiglia Julian_García_Sanchez Jose_de_la_cruz_mena La_Houssaye_Beranger Jesus_Lopez_Velázquez Josep_Serra_i_Massana La_Roque_sur-Cèze Lista_de_episodios_de_Policías_en_el_corazon_de_la_calle Latin_American_Idol_(temporada_4) James_LoMenzo La_sala_del_tesoro_(El_Internado) Lady_(canción_de_DJ_Méndez) Kenny_Cooper La_pareja_chiflada_(pelicula_de_1975) Juan_Araujo Les_Brouzils Irun_/_Irún Kodocha International_Phonetic_Association Jardin_de_Getsemaní Jenny_Flint Jose_Maria_Castro_(compositor)

html map