Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ministerio_de_Vivienda,_Construccion_y_Saneamiento_del_Perú Mimika Arthur_Hay_Tweeddale Antípater_de_Tarso Anos_700_a.C. Ano_180_adC Avelino_Lopez_Otero Analisis_de_estructura_Musical Aphrastochthonius_grubbsi Avenida_pennsylvania_(línea_new_lots) Autodromo_Enzo_y_Dino_Ferrari Guerra_de_Intervencion_Norteamericana Hormona_inhibidora_mulleriana Aranjuez_(Medellín) Miriñaque Guanguali_(Urbanismo) Antonio_Pérez_García Momia_canaria Arreglo_(musica) Hipotoonte Arthur_Griffin Huaqui Monocloroetano Asagumo Asociacion_Multisectorial_de_Empresas_Españolas_de_Electrónica_y_Comunicaciones Humane_Society_of_the_United_States Andrés_Mehring Asnières-en-Montagne Guillermo_Coco_Hernandez Guerras_marroquíes Aroes_de_Sao_Romão Mojinete_(desambiguación) Mitteleuropa Hombres_G_&_El_Canto_del_Loco,_estadio_Vicente_Calderon_(6_de_julio_2005) Ancistrorhynchus Hypostomus_occidentalis Audrey_Kawasaki Heteras Auge_Saint_Medard Hospital_(estacion) Grito_de_la_Independencia Antonio_Serrano_(atleta) Huracan_Earl Horus_Escorpión Habuca Henry_L_Giclas_catalogue Huerta_del_Rey-Vallellano Armonicos_esféricos Gustavo_Gabriel_Levene Mordellistena_umbra Miss_Internacional Astyanax_pedri Historias_detrás_de_la_muerte Aulacoderus_vagus Ichneutai

html map