Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Federación_Regional_Espanola Falling_down Estación_de_San_Cristóbal_Industrial Elías_Díaz_García Erke Francesc_Farreras_i_Duran Elenium Enfermedad_de_hartnup Estacion_de_Quai_de_la_Rapée Fisher_Guevara Firidoun_bey_Kocharli Equipos_ciclistas_espanoles_en_2005 Estación_Cassel-Wilhelmshohe Eliminatoria_Sudamericana_de_Fútbol_Playa Eugène-Francois_Vidocq Eighty_on_Fourth El_gran_marciano Fadela_Amara Flash_and_the_Pan Estacion_Medanos_(Entre_Rios) El_Dinosaurio F_C_Savoia_1908 F110 Entremés_(teatro) Forces_francaises_de_l'intérieur Estación_San_Bernardo_(Roca) Fernando_de_Trejo_y_Sanabria Ernesto_Belloni Ferrolterra El_Flecha Euro-Asia_Air Eta_Aurigae Fenomenos_atmosfericos El_sueno_de_Aracne Fernando_Casado El_retrato_de_Dorian_Gray_(desambiguacion) El_Tiempo_(Venezuela) Francois_chatelet Escuela_de_Nóvgorod Esteghlal_Ahvaz_FC Finlandes_obligatorio_en_Finlandia Enoshima Flora_(Apayao) Erkuter_Leblebici Estación_9_de_Julio_Sud Estación_Talcamávida Escritura_a_mano Etudes_Tableaux_Op._33_(Rajmáninov) Eloisa_Canizares Endora El_Arlequín Enfermedades_cronica Francisco_Díaz_de_San_Buenaventura Familia_criminal_Gambino Estrees_(Norte)

html map