Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orchis_foliacea Pasaron_de_la_Vera Palpoxena_coomani Pierre_Eugene_Bérégovoy Organocalcio Pantholops Piel_de_ángel Phialodes_tumidus Pati_Cantú Origanum_albiflorum Pipra_pectoralis Palacio_de_Toreno Pitheculites Piora_ericoides Pavelló_Nou_Congost Orchis_aristata Nosequién_y_Los_Nosecuántos Otto_Eduard_Leopold_von_Bismarck_Schonhausen Philo_(Illinois) Pociague_el_Grande Nothobranchius_guentheri Peltocalathos Nina,_Pretty_Ballerina Patricio_Carvajal Paganocristiano Noiza Nemanja_Gudelj Parque_Nacional_del_Gran_Cañon Más_turbada_que_nunca Plaza_de_Toros_de_Albacete Nabo_montés Osael_Romero Paradise_SC Parque_los_Aviadores Number_One Pomeranian_(perro) Neurologico Narcissus_clusii Personajes_de_Happy_Tree_Friends Phyllovates_cornuta Pakhtakor_Tashkent_FC Partido_de_ezeiza Olax Oracion_de_Manases Paises_Sin_Fuerzas_Armadas Mushir Periodo_posclasico_mesoamericano Penagarikano PADI Paraselinum Patria_(desambiguación) Pedaliodes_roraimae Ochavas Pinzón_de_cactus_comun Operación_Snezhok

html map