Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Follo_(Italia) Eric_Stenbock Edward_Hyde_primer_conde_de_Clarendon FTSE_100_Index El_descubrimiento_del_inconsciente:_historia_y_evolución_de_la_psiquiatria_dinamica Enlace_cuadruple Facultad_de_Administracion_y_Economía_de_Universidad_de_Santiago_de_Chile Francisco_Filho Filippo_Mazzola Fellowship_(medicina) Filoces Ewald_Christian_von_Kleist Entablamiento Euphorbia_clavarioides_var_truncata Fontenay_en_Parisis Edú Feng_Yun Federico_Pecchia El_Titi Estación_de_Paris_Montparnasse El_maquinista_de_la_general_(película) Ejército_Indio_Britanico Estatua_naoforo Escavalier Eficiencia_volumétrica Espino_Cerval_de_California Eduardo_Portela Fl._Ned._Ind. Escudo_de_jujuy El_Vagabundo_de_los_Limbos Elecciones_estatales_de_Nuevo_Leon_(2009) Entre Espectro_del_hidrogeno Elemento_140 Frank_Fertitta Estadio_Sheriff Estacion_de_La_Pena Fabulas_y_reflejos Estación_de_Chilches Epsilon_proteobacteria Estación_Médanos_(Urquiza) Ernst_Otto_Beckmann Francisco_José_de_(desambiguación) Felt_(Oklahoma) Francisco_Morales Fleming_(Nueva_York) Fernando_Vicente_Sanchez Federación_de_Futbol_de_Dominica Exitos_de_Gloria_Estefan Foca_gris Enoch_Cancino Felipe_Minambres Fragata_Numancia_F-83 Festo_(historiador) Eleccion_presidencial_de_Colombia_(2006)

html map