Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ocupacion_de_Iraq_2003-2004 Pablo_Torres_(futbolista) Nycteris_thebaica Politica_de_Kirguizistan Onias_I Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Ecuador Muzaffarabad Parque_nacional_de_ujung_kulon Nikola_Karabatic Music_and_me Pirámide_de_Amosis Nucleos_activos_de_galaxias Objeto_de_diseno Pokémon_Mundo_Misterioso:_Exploradores_del_Cielo Penitencial_Hermandad_y_Cofradía_de_Nazarenos_de_Nuestro_Señor_Jesús_de_las_Penas Parque_Paleontológico_Bryn_Gwyn Operación_Saga Posdata:_te_amo Orquesta_Estatal_de_Berlin Paraeuops_ibelensis Nuestra_Señora_del_Mirón Peña_Anaitasuna Partido_Todos NBA_1965_66 Parque_de_Carlo_Sarrabezolles Mystacoleucus_chilopterus Orchiops Phytelephas_brevipes Objetos_Herbig-Haro Paraná_(ciudad) Nœux-les-Auxi Parque_de_los_Inválidos Música_clasica_de_la_India Papa/2006 Parachernes_meinertii Orion_F_C Norm_Macdonald Parque_Capital_(Córdoba) Mutnezemet Oripesa Parque_la_Reina Platelminto Pasubio Platyrhinini Piksi Organizacion_político_administrativa_de_la_República_Arabe_Saharaui_Democrática Pago_de_Pico Nocofin Orejilla Plazas_temáticas_Expo_2008 Perusio:_Virelais,_Ballades,_Caccia París-Bourges Pedro_Luis_de_Borja Orius_insidiosus Pedro_José_Álvarez_Prado

html map