Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Optimización_(matematica) Pitiriasis_alba Nicolas_Núñez Parotocinclus_cesarpintoi Orden_de_Sión Palapa México_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_2004 Portulaca_umbraticola Pez_abuela_real Nara_Leao Omonville PR:VEN Pijiño_del_Carmen Música_de_Kirguistan Norteamérica_Media Negro_como_yo Pedro_Flainez Pinnotheridae Oscar_Garcia_Buron Olmos_de_la_Picaza Perla_Barcenas Pont-de-Vaux Orchis_praetermissa_var._macrantha Nilgirianthus Parque_metropolitano_albarregas Obispo_Coadjutor Nobeoka Park_Place_(línea_de_la_Séptima_Avenida–Broadway) Patinaje_de_velocidad_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sankt_Moritz_1948 OFM_(orquesta) Mutual_Medica Máximo_(dibujante) New_Church_(Virginia) Nitin_Sawhney Partido_Espanol_Demócrata Panteon_Rococo Pedro_de_Alcantara_Téllez_Girón_y_Beaufort_Spontin Paul_Amedée_Ludovic_Savatier Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_en_Surinam Palacio_de_la_Magdalena_(Soto_del_Barco) Perros_Hambrientos Planada Poropuntius_fuxianhuensis Parque_nacional_de_Way_Kambas Poinson_les-Grancey Noche_Electoral_(El_Ala_Oeste) Peninsula_de_Beara París_1924 NFS Niacinato_de_xantinol Porteña_de_corazon Piedra_Alta Neoplanorbis_tantillus Opioides Mustang_(Texas)

html map