Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

NGC_298 Open_Charge_Point_Protocol Port_Ewen Picumnus_squamulatus Organizacion_de_Países_Árabes_Exportadores_de_Petróleo Musée_Réattu Pleurothallis_longisepala Piper_PA_17_Vagabond Onda_capilar Pedro_Aizpurúa_Zalacaín Nicholas_Modesne Nikolái_Valuev Onomastica_geografica Pillaro New_Martinsville_(Virginia_Occidental) O_Barco_de_Valdeorras_(Orense) Pacto_Nazi-Soviético Nicolás_de_Cárdenas_y_Rodríguez Observatorio_Nacional_de_Tonantzintla Nada_como_el_sol Pacoseroca Partula_dolorosa Pannkakor Nicolas_de_la_hoz Oin_hijo_de_Gloin Nestor_Benedetich Máximo_Rolón Postigo Playbill Piñón_libre PQ Ponce_iv_de_ampurias Nouvelle_Theologie Oxford_(Indiana) Phanfare Partido_del_Pueblo_para_la_Reconstruccion_y_la_Democracia_(Republica_Democrática_del_Congo) Paa_blanfordii Pedro_y_el_Dragon_Elliot Palabra_sobreesdrújula Piedad_(Botticelli,_Milán) Ortogonalidad_(informática) Patrocinador_(gestión_de_proyectos) Musique_pour_Supermarché Petacchi Palaos Nicolás_Terol NGC_4535 Museo_de_la_Tecnologia_de_San_Pablo Opel_(álbum) Operacion_Mangosta Nançois_sur_Ornain Pinheirinho_do_Vale Museo_de_la_Ciencia_(Tranvia_de_Tenerife) Partido_Popular_Suizo My_Little_Pony:_La_Amistad_es_Mágica

html map