Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Old_Field_(Nueva_York) Mönchen_Gladbach Plessy_v._Ferguson Phyllanthus_polygamus Nefobasímetro Piper_Enforcer PSLV PM5K Partido_de_Centro Nicko Plectorhinchus_flavomaculatus Orquesta_de_acordeones_Isidro_Larranaga Nicolás_Perrenot,_señor_de_Granvela Ochotona_gloveri Panionios_NFC Posyolok Plazuela_Eleuterio_Ramírez Polimerizacion_por_condensacion Pato_pico_cuchara Paso_Laurita_Casas_Viejas Oxalistylis PCI-X Parque_Nacional_La_Tigra Parque_nacional_Capiro_y_Calentura Plaza_de_la_Verdad Playa_de_El_Cambrón Nigritella_suaveolens Noia_(La_Coruña) Pedro-Rodriguez_(Ávila) Poliacetileno Países_Nordicos Mycetina_fulva Museo_Nacional_de_Brasil Parque_nacional_del_Pirin Piliocolobus Neighborhood_2_(Laïka) Paatsjoki Oferta_publica_de_venta Parque_Nacional_Monte_Webb Navianos_de_Valverde_(Zamora) Pachylus_paessleri Palacio_de_Malacanan Panamá_(distrito_de_Panamá) Patriarca_Loazes Phyllidiopsis Nacionalismo_canario Paterson_New_Jersey Pelotón Myiarchus_tuberculifer Oleksandr_Iakovenko Orcininae Pablo_de_Grecia,_duque_de_Esparta Peñalba_de_la_Sierra Popa_(juego_infantil) Napoleon_Baccino_Ponce_de_León

html map