Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torre_burguesa Sinfonía_n_26_(Haydn) Seleniolycus_pectoralis Stephen_Poliakoff Tino_(futbolista) Televisión_en_1964 The_Color_of_Money Sismografo Steindachnerina_varii Stypandra_caerulea Televisión_en_Espana_en_1963 Shell_Rock_(Iowa) Sociedad_de_María Tecnicas_de_modificacion_ambiental Teleférico_de_Montserrat Skeleton_Farm Si_algo_así_como_el_amor_está_en_el_aire Toto_Cup To_record_only_water_for_ten_days South_Bridge Secker_and_Warburg Tales_of_vesperia Sanguisorba_cylindrica Selva_mosaico_costera_de_kwazulu_y_el_cabo Savitri_(desambiguación) Squalicorax Torsion_de_globos Sex-shop Tom_Ingelsby Sharia Torneo_Clausura_2004_(Guatemala) Thorsten_Schäfer Teresa_Munchmeyer Scotch_egg Singapore_2010 Taca_Guanabara Touhou_Project Sebastian_Hofmann Samuel_Salvador_Ranzino Spartak-Alanya_Vladikavkaz The_Estigma The_Soul_Children Tierra_Saga_de_la_Fundacion Selección_femenina_de_fútbol_sub-20_de_Colombia Stenotarsus_atripes Super_6_(Fito_Páez) Temblón Tony_pérez Storm_Roux Sébastien_Erhard Sistema_de_riego_del_Río_Guárico The_Concert_for_Bangla_Desh_(album) Sergéi_Pávlovich_Zalygin Sucesión_legítima San_Bartolomé_Perulapía

html map