Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aleksander_Salnikov Diaperville Duque_de_Borgona Cristián_Zegers Domléger-Longvillers Dierdre_Anne_Snijman Día_Internacional_de_los_Voluntarios_para_el_Desarrollo_Ecónomico_y_Social Alejandro_Lavquen Dinocheirus_bulbipalpis Draperstown Diego_Lopez_de_Zúniga_y_Velasco Criatura_fantástica Departamento_Famaillá E_F_Warb Cuentos_de_hadas_de_los_Hermanos_Grimm Daewoo_Musso Dommartin_(Nievre) Drac-pennat Dodge_Charger Amálgama Distrito_de_cortegana Almería_CF Ana_López Coutansouze Día_Internacional_de_los_Monumentos_y_Sitios Alejandro_Garcia_Huidobro Crepis_modocensis Cyclommatus_pahangensis_pahangensis Cubana_de_Aviación Distrito_de_Străseni Coucy-le-Château-Auffrique Cuencas_hidrográficas_de_la_península_Ibérica_ordenadas_por_superficie Córcega_y_Cerdena Copa_Confederacion_de_la_CAF_2004 Dieupentale Criba Dreaming_While_You_Sleep Descargar_(archivos) Criolipolisis Deporte_de_Euskal_Herria Darkness_on_the_Edge_of_Town_(episodio_de_Arrow) Edificio_Olympia Duncan_II_de_Escocia Alto_Palancia EVA_(astronáutica) Cowboys_From_Hell Dendrobium_sanseiense Distrito_de_saposoa Ana_Cristina_(cantautora_cubana) Cylindropuntia_hualpaensis Echinocereus_poselgerianus Echinocactus_baldianus Danishmend Amber_Benson Corpúsculo_de_Merckel

html map