Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brian_Harold_May Carl_Zeiss_Jena Bellesserre Campeonato_de_Fútbol_de_Costa_Rica_1927 Carl_Peter_Henrik_Dam Bolborhynchus_aurifrons Cadiz_sport_club Banco_Exterior_de_España Cayetano_Cordoba_Iturburu Blandy Bagert Centropus_phasianinus_spilopterus Baroda_(Míchigan) Belem_(Brasil) Bandera_de_la_XI_Región_Aisén_del_General_Carlos_Ibánez_del_Campo Carrera_Décima_(Bogotá) Carnaval_de_Huanchaco Bass_Generation Cesar_Taborda Bali_Maharaja Carex_gracilis_subsp._eugracilis Barrio_Carrasco Benjamin_Péret Boeing_X-45 Bandera_de_penamellera_baja Carmen_franco_y_polo Brachycoryna_hardyi Calle_Freeman_(línea_White_Plains_Road) Cesar_Augusto_Cisneros_Luces Bear_Creek_(condado_de_Sauk,_Wisconsin) Capbreton Botryopsis_spruceana Ceritak Centro_histórico_de_Sao_Luís Bahía_Samanco Capacidad_de_ejercicio Billy_Murcia Camargo_(Chuquisaca)_Bolivia Carné_electrónico Beat_Hotel Centro_de_São_Paulo Cassie_René_Bernall Basilica_de_la_Asunción_de_Nuestra_Señora_(Lekeitio) Bajío_(región) Bajo_profundo Benigno_Bascaran Castillo_de_la_Pata Castillo_de_Buñol Bosque_nacional_de_Estados_Unidos Caserones Celedonio_Gutierrez Base_Davis Ceratochloa_grandiflora Basílica_de_san_Procopio Bœsenbiesen

html map