Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frederic_Joliot Rey_Bali Indira Fábio_Júnior Relaciones_Internacionales_de_la_Union_Sovietica Unfamiliar_Faces SMS_Brandenburg Gasteria_carinata_var._falcata Fresnoy Tu USS_Guam Fuerza_(desambiguacion) SING_it_for_Japan Robert_Baddeley_Simpson George_Frost_Kennan Frutera Gallotia_intermedia Rionegrito Reseau_express_régional_d'Île_de-France Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Utiel) Gigia Rompehielo Románico_tardio Un_poco_mas_(album) Galium_trifidum Frelinghien Reseda_cabría Udo_Voigt Rosa_Blanca_(Italia) Inseminación_artificial_con_donante_anónimo Un_chico_para_dos Gil_Sanchez_Muñoz_y_Carbon Municipio_de_Pleasant_(condado_de_Jerauld,_Dakota_del_Sur) Reyes_de_Trecén Richard_Thomalla Municipio_de_Smith_(Dakota_del_Norte) Fratello_Sole_Sorella_Luna Rialp Franqueville Municipio_de_Moseley_Hall Union_pour_la_democratie_française Ignacio_Fernández_Rodríguez U.S._Route_64_(Arizona) Una_noche_en_la_habana Municipio_de_Simferópol Murias_de_rechivaldo Inmunodepresión Urceolina Renato_Ravelo_Lecuona Municipio_de_Glen Reverend_Bizarre Gladys_Florimonte Religion_de_la_Antigua_Grecia_Antigua_(culto) Tulasi Río_Ölfusá

html map