Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_Kantara Camp_Pendleton_South_(California) Cemen Bota_de_Oro_1996–97 Barítono_dramatico Ceratofilácea Cabeço_Gordo Cercocebus_sanjei Bulbophyllaria_(Bulbophyllum) Campeonato_Mundial_de_Esgrima_de_1937 Catedral_de_Kazán_de_Moscú Canalejas Carabela_Nina Categorías_de_áreas_protegidas_de_la_IUCN Castillon_(canton_de_Arthez_de_Bearn) Castillo_de_Mata Banda_elástica Caborca Cassanhas Carlos_Trapaga_Barrientos Briar_Creek_(Pensilvania) Carretera_Nacional_N-V Calle_231_(línea_de_la_7_Avenida–Broadway) Bandera_de_la_Unión_Sovietica Campana_del_Norte_de_Virginia Bozal_(equitación) Catedral_Metropolitana_Nossa_Senhora_Aparecida Cachapoal_(provincia) Cañolero Central_termica_de_Cartagena Caravana_(película) Carex_arenaria_var._prostrata Cabin_Fever_2:_Spring_Fever Campeonato_del_Mundo_de_Natacion_de_2009 Base_aérea_de_Alakurtti Candon Camaras_matriciales Canitas_de_Felipe_Pescador Campeonato_Mundial_de_Piragüismo_de_1966 Banco_Internacional_de_Reconstruccion_y_Desarrollo Biografía_de_Conan_el_Bárbaro C.D.Bergara Carl_Löwig Bahia_de_Gwadar Borja_(Espana) Camino_de_Delannoy Cazadora_J Buitre_moteado Bastarno Capítulos_de_Triton_de_los_mares Bentonico Callicore_kohleri CPP Cassena_sulcicollis Canet_de_Rosselló

html map