Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asociacion_Nacional_del_Ciego Hermandad_del_Santisimo_Cristo_de_la_Misericordia_y_Nuestra_Senora_de_la_Piedad Ian_Gibson Aplosonyx_chalybea Anisodactylides Hier_kommt_alex Moisés_Giroldi_Vera Anhanguera Associacao_academica_de_coimbra Monasterio_de_San_Salvador_de_Leyre Andalucia_(F-72) Horace_Albert_McKinney Anablepsoides_gaucheri Ateneo_de_Madrid Herbecourt Mortadelo_y_Filemón_El_caso_de_los_parvulos Hiranuma_Kiichirō Himno_de_la_RSS_de_Kirguistan Andrés_Avelino_Pi_y_Arimón Hospital_San_Juan_de_Dios_de_Bogotá Guillem_Galceran_de_Cartellà Azaghal_(Banda) Monster_Truck_Madness_(serie) Atropa_arborescens Apólogo Gunichi_Mikawa Automobiles_Citroën Ariminum Hegira Hyperthelia Antonio_Escolano Minute_Maid_Park António_Rosa Monasterio_de_San_Lorenzo_El_Real Identificacion_de_figuras Multiverso_paisaje Halmaheramys Hogueras_de_San_Juan Angina_intestinal Ayelo Heliofania Mobile_Suit_Gundam_Seed Hainania Aquila_(ejercito_romano) Arega Homininos Antonio_Pablo_Fernandez Ministerio_episcopal Antonin_Fivebr Mortadelo_y_Filemon_-_El_senor_todoquisque Hassam_Gómez Apophylia_schawalleri Auto_de_Maní Guijosa_(Soria) Hospital_Pediátrico_Concejal_Mary_Gervasoni

html map