Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dennis_William_Stevenson Darlington Alyssum_alpestre_var._gerardi Dunlavin Distrito_de_San_Cristóbal_de_Puerto_Rico Cubeta_de_ondas Costanera_Monseñor_Kemerer Diacallina_multiforis Copa_Davis_1980 Código_Civil_de_Brasil Distrito_fitogeográfico_del_golfo_San_Jorge Domitila_de_Castro_Canto_y_Melo David_Alpay Early_Takes:_Volume_1 Diputación_provincial_de_Lerida DCAS Departamento_de_puno Diocesis_catolicas_del_siglo_I Cárcel_de_Huntsville Duratec_by_Berta Corycium EP_(álbum_de_Malón) Cosmos_521 Conversaciones_con_Goethe Economía_de_Estados_Unidos Difusion_cultural Domeykosaurio Criolita Drama_heroico Cuestion_de_los_búlgaros Convergència_i_Unió Dail Drosera_penduliflora Crevans_et_la_Chapelle_les-Granges Cultura_Trzciniec Dictionnaire_de_Botanique Diccionario_de_la_Academia_Francesa Diana_martín Cronos Dorsal_Poniente_(estación) Alvaro_Gonzalez_Galdeano America_Mexicana Diocesis_de_África Destructor_Tipo_42 Alpha_Fighters Código_Morse_internacional Als_die_Liebe_starb Digitus_anularis Amós_Salvador_y_Rodrigánez De_Hispania_a_Espana Derivacion_numérica Cytinus_hypocistis_subsp._clusii Damery_(Marne) Dražen_Dalipagić Derecho_procesal_civil_(Espana)

html map