Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calle_del_Cartucho Borzsöny Cacosmanthus Breviraja_spinosa Batalla_de_Clontibret Campeonato_de_Primera_División_1981_(Argentina) Calliandra_peckoltii Castilleja_integrifolia B_dienst Barker_(condado_de_Niágara,_Nueva_York) Campeonato_Europeo_de_Judo_de_1952 C-54_Skymaster Cazuza Bloomington_(Illinois) Casa_Portuguesa_de_Aragua_Futbol_Club Baby_One_More_Time_Tour Campeonato_de_Wimbledon_1879_Individuales_Masculinos Catedral_del_Divino_Salvador_del_Mundo_de_San_Salvador Caterina_Sforza Belén_(carabobo) Cappont CU-11 Camédreo Carboneros_(Jaen) Cercopiteco_nictitans Carlos_"Morocho"_Hernández Cantón_de_Pamiers-Ouest Castalia_(Ohio) Año_1151 Catedral_Basílica_de_Nuestra_Señora_de_El_Pilar Chaleo_Yoovidhya Calobre Bernardino_lopez_de_carvajal_y_sande CYPW BL Breitkopf_und_Hartel Batalla_de_los_altos_mirandinos Campanula_arvensis Berserk Beauménil Carajuelo_mariano Cayuga_(Indiana) Capitulos_de_Fushigi_no_umi_no_Nadia Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Pista_2007 Benicarló_fs CWA_Tag_Team_Championship Campylorhynchus Cayetano_Redondo_Acena Boyaca_Patriotas_Fútbol_Club Cachemir_(región) Barrio_de_Abrantes Barthelemy-François_Chardigny Banco_Base Carrancha Catedral_basilica_de_nuestra_señora_del_pilar_de_zaragoza

html map