Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vivir_juntos_morir_solos_-_Parte_2_(Lost) Villa_del_Prado_(Córdoba) Viva_Zapatero! Vivienda_digna Vreia_de_Bornes Villa_Belvedere Aaron_Zalaha Vila_Ruiva_(Cuba) Aemelia Vedānta_Sūtras Albert_Barniol Consonante_plosiva_glotal_sorda Waldron_(Kansas) Clasificacion_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1958 Château-des-Pres Adductio W.L.Bray Comunidades_Autonomas_de_Espana Alabama,_Estados_Unidos Zibit Vilar_Chão_(Alfândega_da_Fe) Christian_Emil_Marie_Küpper Vizcondado_de_Rueda Valence_d'Agen Varennea_polystachya Vamos_a_la_mesa Adrian_Gunino Yverdon-Sport_FC Vuelta_Atrás Cobena_(Madrid) Valle_de_tizayuca Young_Blood_(canción_de_Sophie_Ellis-Bextor) Condado_de_Horry_(Carolina_del_Sur) Von_Suttner Acuario_de_Rayong Vila_Boa_de_Ousilhão Wáray_wáray Cometas_potencialmente_peligrosos Waikoloa_Village Clematis_orientalis_subsp._oweniae Concilios_de_toledo Cneorane_modesta Clan_shishunaga Villeneuve-Minervois Airtricity_League Acta_Sci._Sin. Alaitoc Claudia_Yadira_Ines_Rodriguez_de_Castellanos AR_Bootis Wasatchia Virgen_de_la_Antigua_(Guadalajara) Adam_(Buffy_the_Vampire_Slayer) Comunión_Católico_Monarquica Xerobius Adios_al_Séptimo_de_Línea

html map