Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enterotoxina Electroencefalografo Ernst_Adolf_Gustav_Gottfried_von_Strumpell Euphaedra_(Xypetana)_acuta Estrecho_de_Tartaria Francis_Maitland_Balfour Espada_del_Támesis Epitelio_escamoso_estratificado Euromil_Mi-38 Epila Esquerra_Unida_del_País_Valencia Espinescente Egliseneuve_pres-Billom Fernando_de_Borbón_y_Parma Estado_de_kano Eremochelis_tanneri Elecciones_Autonómicas_Madrileñas_(1983) Eryngium_dalla-torrei Espadaina Exposed_(Heroes) Esclavo Facultad_de_Ingeniería_(UNAM) Elementos_del_grupo_7 Estación_Muníz Elyesa_Bazna Foursomes Ereac El_Jueves,_la_revista_que_sale_los_miercoles Elomeryx Empresa_de_Transporte_Aéreo_del_Perú_S.A. Epachthosaurus Estación_de_Jimera_de_Líbar Esperceta Exposition_Park_Rose_Garden El_inocente Eduardo_Alonso_Álvarez Euphorbia_suffruticosa Estadio_de_Tánger Equitacion_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2010 Empresa_de_Implementos_Agricolas_de_Holguín Filicidae Fedora_Core FC_Daring_Beggen Flo_Hyman Etalle Emilio_Antonio_Rodriguez Embalse_de_villagonzalo Faros_(serie_filatelica_alemana) Eufrosina_de_Kiev Evol Escuela_de_Ciencias_de_la_Comunicacion_(USAC,_Guatemala) Francisco_Polo Ernesto_I_principe_de_Hohenlohe-Langenburg Eucomidaceae Estacion_de_Mercado_(Metro_de_Malaga)

html map