Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antracotéridos Montgellafrey Hanna_Montana:_la_película Asamblea_General_del_Uruguay Mision_Internacionalista_(libro) Monster_truck_madness Hombre_Grizzly Hynobius Guerras_Arabe-israelies Aristide_Bruant Hentai_Ouji_to_Warawanai_Neko Harbor_City_(Los_Angeles) Hussonia Gwen_Humble Mornand-en-Forez HU_Piscis_Austrini Hypacanthium Haplophaedia_aureliae Anticristo_(2009) Ayuno_en_el_cristianismo Mocidade_Portuguesa Mitología_budista Identificación_tributaria_en_la_Unión_Europea Ministerio_de_Trabajo_y_Promocion_del_Empleo_del_Perú Anillo_Nibelungo Anibal_Barrow Modelo_de_Dewar_Chatt_Duncanson Avion_corporativo Arquetípicas Monasterio_de_Santa_Cruz_(Coímbra) Aureliano_Milani Heinz_Günthardt Mimante_(mitología) Mohamed_I Mimoun_Azaouagh Asasp_Arros Av_8a_harrier Haidar_Abdul_Amir_Hussain Grupos_étnicos_de_México Minervén Asterisco_(Programa_de_Television) Hermione_cypri Moretum Gui-Gui Historia_meteorológica_del_Huracán_Katrina Monocodon Hasidi Aribalo Guasasa_(Cuba) Arremonops_chloronotus Andi_Baiz_Ochoa Monasterio_de_San_Victorián Anthicus_leleupi Avrilly_(Orne) Atco

html map