Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leonor_Rubial_Cachorro L_A._Confidencial La_Momia:_La_Tumba_del_Emperador_Dragón Javier_Errázuriz_Echaurren Juego_de_Guerra Le_Fousseret Joachim_Mrugowsky Juan_Acisclo_de_Vera José_de_San_Martín José_Mora Julian_Grimau_García Les_Hauts-de-Chée Jean_Baptiste_Boudard Instituto_Hispano_Cubano_de_Historia_de_America La_pasion_de_Isabela Liga_de_Campeones_de_la_UEFA_2007_08 Lavare Krayem_Awad Leptorchis_guineensis Lider_de_la_oposición_(Perú) José_Francia Libreria_estándar_de_C++ John_Carter_de_Marte L_A_V_Venta_de_Banos_León-Asturias Itaguaçu Ley_Orgánica_1/2004_de_28_de_diciembre,_de_Medidas_de_Protección_Integral_contra_la_Violencia_de_Género Lago_Xingkai Kazajistan Lehman_college Keith_Wilkes Leptispa_latior La_caja_kovak Jefe_Leschi Kartileh-Al_Gamil_FC Lettie_G._Howard_(goleta) La_Maravilla José_Cuenca_Jiménez Jacek_Sempolinski It's_Not_a_Fashion_Statement,_It's_a_Fucking_Deathwish Lanz KRS-One Kim_Myong_gil La_Chapelle_Saint_Maurice La_ideología_alemana Kingstown_(Irlanda) José_Luis_Minoprio LaGrange_(Ohio) José_María_Romero_Lopez Listen_Up!_The_Official_2010_FIFA_World_Cup_Album K.O.B._Live Jose_Joaquín_Valdes_Valdés José_Antonio_Torres_Venegas Juan_Cebrián_Pedro Kill_Bill_G Instituto_Nacional_de_Estadistica,_Geografia_e_Informatica_(Mexico)

html map