Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kids_(canción_de_Robbie_Williams) Isaac_Israels Jacobo_Ludovico_Cramer Irgo_(Cataluña) Joaquin_Rodriguez_Rodriguez Leonardo_I_Tocco José_Antonio_Vaquero La_Reina_Arana Leonardo_Castellani Ligamentum_falciforme_hepatis Instituto_Tecnico_Central_la_Salle Kimi_No_Shiranai_Monogatari Jose_Carlos_Garcia_Rodríguez Juan_Guzman_Cruchaga La_Giettaz La_feria_de_Soróchinets Jenynsia_multidentata La_espada_de_joram La_Tierra_del_Olvido Jinzhong Kraljevec_Radobojski Linea_de_la_concordia Invasion_de_Espana La_Batalla_de_Maldon Jornada_de_trabajo_en_España Lista_de_exitos_y_trivialidades_del_Hot_100 Jesus_Mª_Ruiz-Ayúcar Kuprey Kurdistan Ismelia_versicolor Littleton_(colorado) Jean_Carlos_Chacón Jaime_Serrano_Cedillo Jacob_Marinsky Joan_Solà José_Manuel_Cañamero_García Lista_de_personajes_de_CSI:_Crime_Scene_Investigation Konstantín_Merezhkovski Isla_San_Benedicto Lenguas_afro-asiaticas Kanazawa,_Ishikawa Isla_del_castellar Juan_Carlos_San_Román Leismo_de_cortesia János_Kristófi Itala_(automóviles) Kathryn_Josten La_muerte_asexuada Latin_9 Joaquin_Benjumea_Burín Linea_RER_B Journal_of_Vertebrate_Paleontology Jedrea Lista_de_primeros_ministros_de_Italia Isla_Bowman

html map