Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fa_Mulán Filofranquista Estación_Warszawa_Centralna Felipe_Alberto_Milletari Elk_City_(Kansas) Francisco_Serrano_Díaz Expedición_19 FC_Balkan Edwin_Cheel Francisco_Dávila Foeniculum_graecum Estimulación_Cerebral_Profunda Estria_terminal Formula_3_española Eucnemis_viridi-flavus Francisco_Maria_de_Médici Ejército_croata Felix_Aramburuzabala Estructura_terciaria Far_Eastern_Games Ermita_hospedería_de_San_Pablo Estado_de_Israel_(subte_de_Buenos_Aires) Federico_de_Baden-Durlach Federación_de_Fútbol_de_Djibouti Ergom_Automotive_S.p.A. Francisco_de_Cárdenas_Espejo Ferrocarriles_de_Vía_Estrecha Eteignieres Fiesta_del_albariño Elizabeth_Delgado Filosofia_social Estado_de_Orisa El_Dúo_De_La_Historia_Volume_I Ernestina_herrera_de_noble Epy_Guerrero Energía_oculta Eretz_Israel Francisco_Verdugo_(explorador) Francesco_Tamagno Ernst_Ortlepp Fragata_Berenguela Filariasis_linfática Fort_Apache,_The_Bronx Estación_de_São_Torcato Felipe_Nasr Estadio_5_de_Julio_1962 Estación_Shin_Osaka Festa_da_Auga Epicauta_cazieri El_Matián_(Cúllar) Este_de_Los_Ángeles_(Los_Ángeles) Expo_Center Euphorbia_pimeleodendron Equitación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900 España_en_el_Campeonato_Mundial_de_Atletismo_de_1997

html map