Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dairy_Queen Domingo_A_Mercante Dercetina_marginella Alhambra_Valley Alenzón Cubans_Sugar_Kings Convento_de_Santa_Maria_Magdalena_de_Cuitzeo DEC_Alpha Director_financiero Dhammasangani Algonquin Du_contrat_social Ducado_de_la_alcudia Costa_de_Labrador Ambilly Alfonso_Sánchez_Luna Alouette_III Dark_cabaret Convento_de_San_Jerónimo Diócesis_de_Nashville Alirio_Villamizar_Afanador Declaracion_de_Madrid Deuda_de_sangre Amylocorticiales ETB2 Discografia_de_los_red_hot_chili_peppers Cordia_hassleriana Departamento_de_Servicios_Humanos_y_Salud_de_los_Estados_Unidos Ambèriœx_en_Domba Cuthbert_de_canterbury Cura_sin_cabeza Derodontidae Corsair_(cómic) Aleurolobus_antennata Diccionario_geografico-historico_de_Espana_de_Pascual_Madoz_1845-1850 Cosmelia Cuevas_del_Aguila Don_Orione_Atletic_Club Dique_de_Motegasta Alzira Danny_Welbeck Distrito_de_Rosario Alex_Mumbru Curutié_de_pecho_crema Alianza_Evangelica_Mundial Amor_de_hombre_(desambiguación) Códice_Borgia Ammophila_pallida Diarrasouba_Viera Desgarro Economía_de_Mexico-Tenochtitlan Directiva_Comunitaria Convento_de_Santa_Teresa_(Lerma) Derrick_Coleman_(básquetbol) Dubois_(Wyoming)

html map