Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orden_de_la_Casa_de_los_Hohenzollern North_Topsail_Beach_(Carolina_del_Norte) Polynomial_delay_enumeration Policládidos ONG-izacion Parathrylea_rectimarginata ParlaCen Our_Lady_Peace NGC_286 No_se_rindan Positivísimo Personajes_de_Community New_Direction Ocupacion_de_Irak_2003-2005 Paúl_Cetre Narcisso_Virgilio_Díaz_de_la_Peña Nuevo_regimen Olof_Peter_Swartz Open_Tarragona_Costa_Daurada Paramonacanthus_arabicus Observatorio_de_Izana Only_Zealot_Counters Peliculas_de_2000 Organo_hidráulico Olimpíada_Internacional_de_Matemática Nine_(película) Nitrospiras Parroquia_de_Winn Phaeothlypis_fulvicauda Operacion_MK_Chaos Narciso_amarillo Niki Parque_Nacional_Río_Pilcomayo Müntschemier Neometabolismo Pixorrotera Partido_Popular_Aleman_Nacional Pedro_de_Medina Oker_(banda) Pecia Pléyade_poética Ogassa PRI_(México) Nanche Partido_Liberal_Democrático Ngultrum_butanes Nicolás_V_(papa) Planta_de_energía_nuclear_Nine_Mile_Point Palacio_Ducal_de_Cogolludo Panorama_Village_(Texas) P-40 Philip_B_Tomlinson Platytheca Nikola_Lazetic Nod_(Command_&_Conquer)

html map