Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Martino_di_Finita Sobibor Tortoniano Terremoto_del_Nororiente_de_Peru_de_1991 Saint_Fiacre_(Cotes_d'Armor) Sao_Juliao_dos_Passos Swiss_(Carolina_del_Norte) Sindrome_del_Musculo_Temporal San_Miguel_(departamento_Corrientes) Segunda_división_B_venezolana_2007_08 Sistema_hidroeléctrico Supercopa_de_España_de_Fútbol_1982 Slatina_(Croacia) Saginaw_(Texas) Saint_Etienne_des-Oullieres Therese_Borssén Tecution Sancti_Spiritu_(localidad_actual) The_Ballad_of_Gay_Tony San_Siro_2007 Sama_de_grado Torresmenudas The_Ultra-Violence Sebastian_de_Arévalo Santa_Cruz_(Antillas) Some_Great_Reward Su_doku Susurros_del_corazon Stop_Me_If_You_Think_You've_Heard_This_One_Before Saint-Jean-de-Maruejols-et-Avéjan Santiago_Hereñú Tarauni Solpugema_broadleyi San_Pedro_de_la_Ramallosa Soleil Sputnik_I Sergio_Corbucci San_Felipe_(municipio,_México) Torneo_de_marsella Sitio_de_Puebla_(1847) Shōhoku Siglo_XLV_a._C. Saint_Leu_la_Foret The_Masterplan_(canción) Silvia_Giner Samuel_Russell Tales_of_the_grotesque_and_arabesque San_Jose_(desambiguacion) Secretaria_de_Estado_de_Comercio Solón_Argüello Segunda_Division_de_Espana_1935_36 Setnajt Sitio_de_Cúcuta Sam-skāra-hīna Suabia_Bavara

html map