Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bera_/_Vera_de_Bidasoa Bofe Castillo_de_bernardo CEAR_Juan_Carlos_I Champtonnay Cambria_Burregeara_Nelly_Isler Castillo-Albaránez_(Cuenca) Cayetano_Sánchez_Bustillo Belle_et-Houllefort Belvidere_(Nebraska) Baile_popular_querube-una Bundesbank Batallon_sin_nombre Caló_des_Moro_(desambiguación) Años_400_a_C Campimia Challenger_de_Bratislava Breza_(Zenica-Doboj) Billete_de_500_EUR Caneforias Barbus_laticeps Brian_canta_Swings Calle_190_(linea_de_la_Octava_Avenida) Calle_Dyckman_(linea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Brote_de_colera_en_Republica_Dominicana Bromus_ovinus Bot._Mater._Gerb._Inst._Komarova_Akad._Nauk_SSSR Bascara Carnaval_en_Republica_Dominicana Bize_(Altos_Pirineos) Betoyé Bada_Shanren Cantharellaceae Bart_al_anochecher Caja_de_fondo_automatico Canephora Cardillo_enrejado Bou_Craa Calipigia Cesar_Sanchez_Domínguez Campeonato_Oficial_de_fútbol_playa_de_Chile_2009 Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Pista_de_1999 Brooklyn_Superbas Casimir_Pulaski Belleville_(Illinois) Buena_suerte_(album) Burgerbräukeller Bebox Cdcayon Carretera_Luperon Cazenovia_(pueblo) Año_94_adC Bellon Bulgaria_(thema) Calyptrochilum_malangeanum

html map