Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Endothiodon El_país_de_Nunca_Jamás Expectorantes Elevator_shaft Federico_Rosso Estacion_de_Tortosa Fogas_de_Monclús Facultat_de_Filosofía_de_la_Universidad_Ramón_Llull Emperador_Komyō Francisco_II_de_Bretaña Flavius_Aetius Estacion_de_Nanikon-Greifensee Flying_pigeon Eric_Gordon Estados_de_los_Estados_Unidos Enrique_Vidaurreta_Palma Fl._Ind._(Hooker_f._&_Thomson) Final_Eurocopa_España_-_Malta_de_1983 Elizabeth_Dorothea_Cole_Bowen Episode_II_The_Remix_Edition FA_Premier_League_2007_08 Fermin_Calbetón_y_Blanchón Estacion_Alvarez_de_Toledo Eryngium_intermedium Festividades_del_Departamento_de_Huancavelica Era_de_los_16-bits FMA_IA_63_Pampa Eucalipto_robusto FBS_(informatica) Elecciones_autonomicas_del_País_Vasco_de_1994 Filósofo_hindu Fraisse_des-Corbieres Enseñanzas_artísticas Estación_de_Sarria El_sueño_de_Walt_Disney El_Gran_Dragón_Rojo_(pinturas) Francois_Marius_Granet Eka-actinio Felipe_Velázquez Emilio_del_Campo Eduardo_López_Chavarri Explotacion_(biologia) Factor_intrínseco_gástrico Fool's_Gold Edmond_About Enchiridion_Indulgentiarum Elizabeth_"Effy"_Stonem Flamula_trepadora El_jardin_secreto_(desambiguacion) Escuela_de_Negocios Elgorriaga_(Navarra) Fernando_Gaibor Elisée_Reclus Evilive Elecciones_estatales_de_Querétaro_de_1979

html map