Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aiacos Wirtgenia Combustible_sintético Vidriado Xs-1 Complices_(telenovela) Alberto_Cabero Yilfortd_Granz Cofradia_del_Santisimo_Cristo_de_la_Agonia_(Cieza) Choro_(adjetivo) Yuki_Aoi Constitución_de_Afganistán Valdagno Colegiata_Saint-Barthelemy_de_Lieja Alejandro_Borgo XXVIII_Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Viña_del_Mar Claudio_Crocco XM214_Microgun Ciriaquito_Ortiz Aderus_corumbanus Conservatorio_Nacional_de_Plantas_de_Perfumeria,_Medicinales,_Aromaticas_e_Industriales Comanav Comadronas Virus_de_la_paralisis_cronica Viṣṇu_Puraṇa Alcaparras_de_Andalucía Chenonceaux Condado_de_Stolberg-Rossla Zato-1/Eddie_(Personaje) Villacadima Alchemilla_occidentalis Condado_de_Keokuk Zopherus_induratus Adriano_Gonzalez_León Vals_(Ariège) Chenopodium_stramoniifolium Abandoned_(Lost) Charles_Conrad Conspiracion_Judeo_Masónico_Marxista_Internacional Wigginsia_tephracantha Yuruari Yediot_Ahronot West_Coast_Customs Zacarias_Garcia_Villada Vlaardingen Comair Alberto_Casiraghi Condado_de_McMinn_(Tennessee) Visión_de_las_aves Ziggy_(personaje) Abracadabra Villeneuve_de-Marc Wendy_whoppers Xenosauridae Wodyetia

html map