Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tortilla_de_bacalao Selección_de_rugby_de_Francia Sapang_Dalaga Tatahuicapan_de_Juárez Sexto_sentido Siglo_XX_en_Colombia Selección_de_futbol_de_Panamá Santuario_de_fauna_y_flora_Los_Flamencos Theodore_von_Escherich Sergio_Fernández_Luque Superestación The_One_(DVD) Stilpnaspis_angusticollis Tarreo Trasmisión_oral Serie_C1/B San_Pietro_Val_Lemina Saint-Joseph_(Reunion) Sjeng_Schalken Teoría_Sintética_de_la_Evolución Santon_musulman Tepehuanes_(municipio) Tabebuia_striata Segundo_Festival_de_Mortadelo_y_Filemón,_agencia_de_información Sylvie_Bataille Sirawai_(Zamboanga_del_Norte) Tobie_Mimboe Sauvagny South_Lineville_(Misuri) Teoria_de_Olduvai Temporada_2012_de_World_Series_by_Renault Sociedad_fotografica_de_Francia Saint_Georges_de-Levéjac Tormellas_(Avila) Santiago_de_Veraguas_(ciudad) Sillé-le-Guillaume Serguíevskaya_(Korenovsk,_Krasnodar) Slide_Hampton Stubenring_1 Santibanez_de_la_Peña Tercera_División_de_Espana_2008/09_(Grupo_VI) Sapindus Sacrificio_(canción) Sete_Fontes Timoféi_Mozgov Tratado_de_Riga Tablon_de_anuncios_de_bibliotecarios Saint-Germain-des-Prés_(Tarn) Saint-Césaire_(Charente_Marítimo) San_Joaquín_(ciudad,_Venezuela) Terremoto_de_Puerto_Plata_de_2003 Sarrià_de_Ter Timotteo Skidmore_(Texas) Smarano

html map