Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manzanilla_de_Sanlucar_de_Barrameda Manolo_Garcia Live_&_Off_The_Record Manneville_la-Pipard Presidente_de_timor_oriental Marcos_Pizzelli Grandes_exitos_91_04 Quesadilla_herreña ROM_Hacking Maximilien_de_Bethune_duque_de_Sully RP_Motorsport Luis_Magrinyà Los_guerrilleros_(película) Manifiesto_Liminar Léninski_(desambiguación) Manuscrito_de_Londres Marco_van_Ginkel Real_Union Gran_Premio_de_Francia_de_2006 Rednecks_and_broomsticks Mario_Albar Madalena_(Chaves) Premios_Grabby Live_in_Seoul Rafael_Pérez_Piñero Mashgiz Magnolia_x_loebneri Mamma_mia! Mario_Alberto_Yepes_Díaz Los_Sims_historias_de_naufragos Mildred_Pierce_(serie_de_televisión) Loguivy-Plougras Prospero_Pinzón Gregory_Ralph_Evigan Prince_Poppycock Masa_atómica Marvel_Mexico Proyector_fenaquistiscópico Premio_Primetime_Emmy_a_la_mejor_serie_dramática Premio_nacional_de_calidad Mantras Metodológico Queso_Tetilla Provincia_de_Cercado MOERE Mario_Leguizamón Marta_Hoepffner Microrregión_de_Irati Productor_teatral Mateo_Jaika Razonamiento_aproximado Luis_Manuel_Boyer_Castaneda Lo_que_el_Viento_se_dejó Gometz_la_Ville Madhavan_Ranganathan

html map