Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asamblea_Nacional_de_Serbia Idiomas_itálicos Huajuapan_de_León Munditíbar_Arbacegui-Guerricaiz Guía_5_Temporada_de_Buffy_la_cazavampiros Aon_Center_(Chicago) Asperula_stylosa Aubry_le_panthou Arthur_Askey Hector_Helí_Rojas Arthur_y_Molly_Weasley Ano_274_adC Arabia_Pétrea ISO_3166-2_DO Augusto_Miyashiro_Yamashiro Holocheilus Artajerjes_(Vinci) Idioma_proto-japonico Anos_1430 Athie_(Cote_d'Or) Idioma_quiche Ideoblothrus_pugil_robustus Autorite_de_developpement_integré_de_la_région_du_Liptako_Gourma Hirado,_Nagasaki Ateísmo_de_Estado Atalanta_(ópera) Hibiscus_cisplatinus Miranda_del_Castanar Gylippus_cypriotica Mocochá Avh Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900_-_2500_m_con_Obstáculos Hofstra_Pride Hannah_Montana_(desambiguacion) Atlasburg Huérfano_del_sida Artez Andrés_García_Camba HD_73155 Houtskär Archivo_Sigmund_Freud_de_Viena Atos_Origin Autovía_de_Caceres_a_Badajoz Hector_Recalde Hamlet_(pelicula_de_1990) Apache_Software_License Andres_Aubry August_Wilhelm_Schlegel Monumento_al_General_Maximo_Gomez Monometilhidracina Anos_680 Huso_(desambiguación) Hortezuelos Historietas_underground Arbol_del_pan

html map