Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agustín_García_Basso Vespasian Vuelo_46E_de_Japan_Airlines Zoltán_Sebescen Veselin_Petrović Vlastimir Viktoria_Mohacsi Varennes-Saint-Honorat Cofradia_Penitencial_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_(Valladolid) Chirinada Aeropuerto_de_Tánger Adenissini Yayá_Toure Condado_de_Yoakum Xin_qi_lóngzhu_Shenlóng_de_chuánshuo Ciudad_de_artieda_del_nuevo_reino_de_navarra Villarmayor_(La_Coruña) Agrupación_Europea_de_Interés_Económico Complejo_de_autosuficiencia Condado_de_gray Víctor_Hugo_Lojero Acrocephalus_scirpaceus_baeticatus Ailurus_fúlguens Afterlife_(serie) Volatilidad_(química) Vasili_Ivanovich_Chapáyev Agripa_(filosofo) Confederacion_Panamericana_de_Beisbol Adeudo_por_domiciliacion Valley_Falls_(Carolina_del_Sur) Ahau-Kin Verrières_en-Forez Victorious_3.0_(More_Music_from_the_Hit_TV_Show) Citrus_limetta_var._aromatica Abu_Mahomet_Ben_Gania Vlcek Comunion_Católico-Monárquica Aeropuerto_de_Breslavia-Copérnico W.Baxter Cirsium_eriophorum_subsp._chatenieri Warcraft,_el_juego_de_rol Cincado_mecánico Weymouth_Quay_railway_station Aeropuerto_Internacional_Playa_de_Oro Chevigny_Saint_Sauveur Aeropuerto_Internacional_de_Da_Nang XII_edicion_de_los_Premios_Goya Clemente_Palma_Román Victor_Rodriguez_Soria Vuelta_Ciclista_del_Uruguay_1939 Cinclodes_palliatus Wyssachen Charles_Thomas_McMillen Yaḥyà_ibn_Al_Hakam_Al_Bakrī Cobra_el_brazo_fuerte_de_la_ley

html map