Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Horace_L._Gold Apis_mellifera_woyi_gambella Autolib' Antonio_Álvarez_de_Toledo_y_Pérez_de_Guzman Guinee_Air_Service IB3_Television Autovia_Yecla_San_Javier Aphelandra_sinclairiana Monasterio_de_San_Millán_de_la_Cogolla Historia_del_metro_de_londres Hamburgo_S.V. Anglófona Anna_de_Noailles Helice Mondújar_(Granada) Andrés_Felipe_Andrade Avanza_país_partido_de_integracion_social Mito_de_la_Creacion Hemerocallidaceae Hearts_of_Iron_2 Homero_Rasch Arturo_Garcia_Salazar Monette Hair Houeillès Antonia_Lucía_del_Espíritu_Santo Asarca_crispa Guerra_Polaco-soviética_en_1920 Msn_com Mortadelo_y_Filemón_Mundial_82_bis More_(Comando) Hologymnosus_rhodonotus Antonia_Merce_“La_Argentina” Atalo_I_Sóter Avion_Supersonico Aquila_kienerii HD_236915 Archivo_nacional_de_la_torre_do_tombo Haluro_organico Movimiento_Independiente_para_una_Republica_Autentica Miriam_Hopkins Hierba_vitraria Andrewsiphius Hoàng_Thùy_Linh Iabloko Humboltia_klotzschiana Atyra_(Paraguay) Hematofagia Hermandad_de_la_Razón Montague_Love Hraerekr_slongvanbaugi Annam Arbitraje Hidayet_Turkoglu Aragua+de+Maturín

html map