Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

I_cugini_di_campagna_(álbum) I_Won't_Give_Up Hijos_de_un_mismo_Dios HKEL Modelo_de_capas_electronico Mitología_chilena Historia_de_la_RDC Ashley_Victoria_Benson Hippocampus_multispinus Grupo_Ponzán Asociación_vexilológica_norteamericana Idioma_malgache Asclepias_maritima Monte_Carse Anders_Odden Autoengaño André_Villas_Boas Howard_Jolliff Montalba-le-Château Ataque_a_la_prision_de_Akko Asociacion_de_Editores_del_País_Valenciano Guerra_de_los_6_días Auguste_Kerckhoffs Moneda_comunitaria_(desambiguación) Arancel_aduanero Autoridad_de_Transito_de_Nueva_York Herminio_Bolaextra Anos_320_a._C. Asociación_Española_de_Música_de_Cámara Ano_245 Andrés_Ibarra Gymnadenia_anisoloba Misiones_jesuiticas_de_Bolivia Artur_Balder Hel Ataco Antonio_Maria_Ferro Anandyn_Amar Anacampta Augusto_del_Palatinado-Sulzbach Anders_Colsefini Hagonoy Heijo_kyō HR_1980 Guadalupe_(nombre) Arancha_Sánchez_Vicario Mittelbronn Angie_Cabrera Mohnnudel Autopista_circunvalacion_norte_(barquisimeto) Henry_Elwes Arabisa Ayuda_tablas Montiéramey Ann-Margret

html map