Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tullio_Lombardo Rogersville_(Pensilvania) Glen_Drover Gbarpolu Revolucion_holandesa Romario_de_Souza_Faria Fusion_(Musica) Ghazl_El-Mahallah Rosca Rene_Rebetez Trygve_Halvdan_Lie Gheorghe_Gheorghiu-Dej Fuego_feerico Rosemead República_de_Florencia Treveray Riba_roja_d'Ebre Gaston_Mazzacane Ruda_de_muro Rhinogobius_sagittus Republica_Socialista_Soviética_de_Kirguistán Municipio_de_Palestine_(Illinois) Gloria_Helfer_Palacios SPOT_(satelite) Municipio_de_Áporo_(Michoacán) Treize-Septiers Fútbol_Club_Ordino Gauze STS-51-F Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Médula_Ósea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperacion_Internacional Giro_de_Lombardia_2011 Trío_para_clarinete,_viola_y_piano_en_mi_bemol_mayor_(Mozart) Globo_de_Lenox Tárgum Municipio_de_Forest_Home_(condado_de_Antrim,_Michigan) Ilhéus Futbol_club_barcelona_(balonmano) Tōyo Unidad_de_seleccion Iglesia_de_San_Juan_Bautista_(Orizaba) Ugo_La_Malfa George_Fisher_(músico) USSOCOM Infraestructura_de_Córdoba_(Argentina) Félix_Rotateta Union_Temporal_de_Empresas S._L._M. Gennaro_Ivan_Gattuso Museo_Felipe_Orlando Museo_Art_Deco Gnaphaloryx_pollinosus Rusty_Anderson Ina_Seidel Udíes Ruesnes

html map