Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ratón_hocicudo Mesa_Ciudadanía_y_TV_digital Ray_Luzier Provincia_de_tocopilla Lucinda_A._McDade Rabanera_del_campo Gran_Premio_de_la_Comunidad_Valenciana Maria_Luisa_Duran_de_la_Fuente Quart._J._Sci._Lit._Arts Provincia_de_Vítebsk Grandview_(condado_de_Brule,_Dakota_del_Sur) Memories_of_Murder Pueblo_shakya Graham_Bell Marcelo_Díaz_Callecerrada Preauxia_dugourii Greenwich_Village_(Manhattan) Prefacio_(literatura) Real_Cedula_de_1802 Real_Tapia_Club_de_Futbol Matematicas_chinas R_77 Manuel_Vicuña_Larraín Margarita_FC Ramon_Marrero_Gomez Procabacter Matabele_(Zimbawe) Provincia_de_Valladolid_(España) Lábrido Proyecto_de_título Luis_del_Olmo_Alonso Max_Branning Presidente_de_la_Suprema_Corte_del_Peru Matilde_Rodríguez_Cabo Manhunter_(desambiguación) Qin_Jiushao Principado_de_salerno Prefeitos_de_Sao_Paulo Makeievka Michael_Larrabee María_Núnez-Temiño_y_Vázquez_de_Coronado Maná_En_Vivo Maurice_Godelier Mandres_la-Cote Presentacion_oral_(desambiguacion) Qwghlm Real_Academia_Escocesa Protocolo_IP Mesaieed_(ciudad) Manongarivea Longitarsus_messerschmidtiae Maria_de_Lorena_(1674-1724) Meira_(Moaña) Prostanthera_cuneata Pseudopodabrus_sulcatus

html map