Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gimnasia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Berlín_1936 Ruta_65 Rey_Badis Get_Back_(canción_de_Demi_Lovato) Indias_Orientales_Neerlandesas Municipio_de_Atkinson Reina_consorte_de_Asturias Río_Vero Richfield_(Idaho) Gamba_Osaka Trigo_racimoso Ruta_Provincial_2_(Río_Negro) Informatica_de_Sistemas Río_Taedong Municipio_La_Canada_de_Urdaneta Gastronomia_de_Brasil Riccardo_Giacconi Gliese_777_c Unión_por_la_Europa_de_las_Naciones Trevir Rosetas_amarillas Girona_Fútbol_Club Underground_producciones Ryan_Johnson_(futbolista) Gobernación_de_Tafila Gamma_Boötis Un_tal_brigitte_bardot SENTENCIA_FOR García_de_Cortazar Galletas_Fontaneda Revolución_industrial_en_Espana Robo_de_famélico Fuerza_Aérea_de_Corea_del_Norte Robert_Arryn Municipalidad_de_Līvāni Roper_(Carolina_del_Norte) Ruthville_(Dakota_del_Norte) Municipio_10_Midland Rockwell_(Arkansas) Rescue_Me_(cancion_de_Madonna) USS_O'Hare_(DD_889) Uxbenká SD_Llodio Revelación_completa Universidad_de_sevilla Ingrandes Get_Shorty Fundacion_Oroiberico Freaks SV_Mondorf Iglesia_de_San_Damian_(Asis) Uaithne Gino_Peruzzi Remolinera_estriada Trémons

html map