Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Xenus_cinereus Acusacion_a_la_corte_suprema_de_chile Viñols_y_Archs Alcira_(Estacion_Gigena) Chrysolampra_monstrosa Aeropuerto_M._R._Štefánik Zabalaza_Anarchist_Communist_Federation Walchsee Aeropuerto_Olaya_Herrera Cine_de_gansteres Abeja_caucasica Yehuda_ben_Moses_ha_Kohen Agustín_Viesca_Montes Comamonadaceae Veton Contaminación_del_suelo Cibermarketing Vauxhall_Omega Wings_of_the_Goddess Club_Deportivo_y_Social_Instituto_Nacional Víctor_Ramos Colegio_de_europa Code_Lyoko:_Quest_for_Infinity Clase_Caio_Duilio_(acorazado_1913) Comodoro_Py_(Buenos_Aires) Cho_Kosoku_Galvion Condado_de_Parke_(Indiana) Ablación_(medicina) Villy_lez_Falaise Alberto_Galateo Victoria_Farnesio Abelardo_Diaz_Alfaro Viktoriya_Tókareva Wilder_Penfield Veigas Club_Deportivo_Universidad_de_Concepción_(baloncesto) Clase_Halland AS_Saint-Luc Valaskjalf Xosé_Luís_Baltar Villaines-les-Prévotes Abierto_de_Chile Al_Yumhuriyya_al_Yazaiiriyya_ad_Dimuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Choerodon_balerensis Xaime_Quintanilla_Martínez Chile_Puede Chino_hui Contrato_de_transporte Cibeles_(mitología) Condado_de_Snyder_(Pensilvania) Club_Deportivo_Alquerías Composición_del_Gobierno_de_España_(III_Legislatura) Cleopatra_(1963) Albufera_de_adra Chevreville_(Mancha)

html map