Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diego_Reyes_Munoz Doug_(banda) Copa_del_Rey_de_futbol_2007/08 Alfonso_de_Borbon-Dos_Sicilias_y_Austria Dulce_Nombre_de_Maria Dronedarona Diceóneo Dog_Days Cuatro_yugás Ambulatorio_de_Paraparal Alma_pirata Diplycosia Alfoz_de_Palenzuela Copa_Mundial_Femenina_de_Fútbol_de_2007 Donald_Blake ES-AL Curvatura Domingo_Perez Diario_de_Ferrol Ali_Gadzhibekov Copa_Suruga_Bank Edificio_Banco_Hipotecario_Nacional Diemisa_splendens Discapacitado Discografía_de_natalia Distrito_de_Mecklenburg_Strelitz Ampliationes Alucinaciones_del_pasado Diccionario_Enciclopédico_Hispano-Americano Diócesis_de_Gualeguaychú Eastern_Parkway_Museo_Brooklyn_(línea_Eastern_Parkway) Cuarteto_cordobés Diervillaceae Ana_de_las_tejas_verdes Curcas_indica Departamento_federal_de_economia All-Star_Weekend_de_la_NBA_2012 Allophylus Cármina_Burana Cámara_de_television_de_alta_definición Copernicus Datación Amstrad_PCW_8512 Cortijo_del_Cura_(Granada) Diomedea_melanophrys Alexander_David_Gonzalez Copa_de_Campeones_de_Europa_1974_75 Amaranthus_spinosus Dorozhni_(Krasnodar) Downesia_spenceri Converxencia_Intersindical_Galega Allg._Naturgesch. Dosificacion Dr_Esteban_Maradona Division_1_1963/64

html map