Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yingaresca_amabilis Conopodium_denudatum_var._vaginatum Yacas Chenopodium_rubrum_var._blitoides Venus,_Cupido_y_Marte Alberto_Maria_Carreno_Escudero Voluntarios_de_la_libertad Achillea_subhirsuta Agruzejo Villa_Dolores_Villa_Sarmiento_San_Pedro_-_Villa_de_las_Rosas Comité_Judío_Anti_Fascista Comarcas_de_Castilla-La_Mancha Wasselonne Aeropuerto_Internacional_Tenerife_Sur_Reina_Sofia Valeriana_(género) Congo_(cancion) Yevgeni_Mijailovich_Lifshitz Chrysalidocarpus_propinquus Yo,_«el_Vaquilla» Vía_verde_del_Chicharra Condado_de_Carbon Zebrasoma_gemmatum Acta_societatis_scientiarum_fennica._Series_B._Opera_biologica Zero Windstein Condado_de_Hendricks Cofradía_de_la_Entrada_de_Jesus_en_Jerusalen_(Andorra) Charles_Austin_Beard Cibeles_(desambiguacion) Codariocalyx_gyrans Yúzhnaya_Ozereika Vaqueros_de_Bayamon Club_10 Aldehído_butílico Chris_Mulkey Colimilla_(Colima) Windber Colonización_rusa_de_las_Americas Yaxcopil Cochabamba_(desambiguación) Conmensurabilidad_(astronomía) WP:GBP Chorlo_nivéo Vysoke_Tatry Cibercirugia Chrysolina_zamotajlovi Viroquinesis Vanilla_(desambiguación) Abaziano Achatinella_apexfulva Warsaw_(album_de_Joy_Division) Yu-Gi-Oh!_ZEXAL_Clash!_Duel_Carnival! Club_de_Deportes_La_Ligua Chlorophyllum_rhacodes Chiropterotriton_arboreus

html map