Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_de_Radegast Francis_Paul_Wilson Esquí_nordico FC_Şagadam Enrique_LXVII_de_Reuss_(línea_menor) F/A-18E_Super_Hornet Fosbergia Forsskaolea El_Último_Verano_(película) Emperatriz_Carlota El_Mercurio_de_Antofagasta Etimologia_de_países_y_capitales_nacionales El_Dragón_(banda) Extincion_masiva_del_Triásico-Jurásico Fluido_oleohidraulico Estación_del_Nord_(València) El_Capitan_Trueno Euharmonicon Exposición_Internacional_de_Knoxville_(1982) Fernando_Sainz_de_Bujanda El_político Fedon F_J_Mull Foodle Fernando_González_(filósofo) Francisco_Núñez_y_Díaz El_pajaro_azul Festival_Rock_Zaidin Formula_Junior_1600_Espana Fernando_Gamboa_(desambiguación) El_Mediterráneo_y_el_mundo_mediterráneo_en_la_época_de_Felipe_II Espárrago_de_Huetor-Tájar_(Denominación_Especifica) Federacion_Senegalesa_de_Básquetbol Estación_de_San_Fernando_(Cercanias_Cadiz) El_pais_(Espana) Ejército_Libertador_(Cuba) Elias_Trabulse_Atala El_Fortín Francisco_Jose_Barnes_y_Tomás Erisicton Epicauta_liebecki Ejército_de_Bosnia-Herzegovina Foto_51 Escala_de_Kardashov Facultad_de_Química_e_Ingeniería_Química_(UNMSM) Festuca_ovina_var._ingrata Flota_Mercante_de_Argentina Federico_Chapoy Espurio_Póstumo_Albino_(tribuno_394_a.C.) Estenohalino Estructura_argumental Estrella_de_la_India_(bandera) Erechtites Enipeo Estación_Km._95

html map