Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Espliego_dentado Eumachia Familia_Dávila Francisco_Iturrino Elecciones_estatales_de_México Francesca_Schiavone Fernando_Cagigal Edwin_Beard_Budding Estilo_rococo Engos El_asesor_de_imagen Emiliano_García_Page Electra_(Pléyade) Elite_(desambiguacion) Favières_(Eure_y_Loir) Everardo_de_Baviera Fosa_de_las_Marianas Educacion_intercultural Eleele Francisco_Fernandez_del_Riego Elecciones_municipales_de_2007_en_Cantabria Eurogroup_for_Animals Estilos_de_las_piedras_runicas Festival_de_gaitas_virgilio_carruyo Ermita_del_Santisimo_Cristo_del_Planto_(Santa_Cruz_de_La_Palma) Euglenidae Federacion_de_Baloncesto_de_Bielorrusia Eriocnemis_derbyi Ensenada_(municipio) El_Cholo_Juanito_&_Richard_Douglas Eurabia Fantasía_2000 Exposicion_Internacional_de_2012 Ermita_de_San_Miguel_(Nules) Fabián_Basualdo Festuca_aurasiaca Entre_tú_y_yo_(álbum) Estación_de_Cancienes Filistatidae Fiodor_Ushakov Felines_(Alto_Loira) Francis_van_Aarsens El_cabo_Rusty_y_su_perro Francisco_Fernandez_de_la_Cueva_décimo_duque_de_Alburquerque Elecciones_Autonómicas_Vascas_(1984) Fiestas_de_la_Sagrada_Familia_y_el_Santisimo_Cristo Eugenysa_martae El_Tunco_Maclovio Finlay_Roberts Ferias_latinas El_Carbonerillo Eka-actinio Espacio_de_nombres_XML Euphydryas_editha Fivepointville_(Pensilvania)

html map