Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Discocrania Detenidos_desaparecidos_en_Argentina Departamento_de_Dakar Damon_Reece Danza_de_las_Tijeras Cowa! Deportistas_de_España_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sydney_2000 Daniel_Hugo_Martins Distrito_de_charat Crivillén Duranta_xalapensis Earl_Cooper Amazilia_coliazul Crímenes_franquistas DDS_Madriu Corintia_(unidad_periférica) Dianthus_pulcherrimus Cristal_de_Plata Diógenes_el_cinico Don't_Let_'em_Grind_You_Down Creación_de_Eva_(Miguel_Angel) Costumbre_jurídica Cotorra_colicorta Copa_Naciones Alexis DH.9A Diogo_Dias Alfred_Carl_Otto_Nier Coxequesoma_gignodissidens Dique_n.º_1 Dugong_dugon Alexicles Cucurbita_pepo_var._ovifera Dany_Eduardo_Sotres_Castañeda Darío_Capogrosso Dr_Fate Distrito_de_emsland Amadeo_Labarta Cuerpo_Superior_de_Policía Dengeki_Daioh Código_de_Comercio_de_la_República_Argentina Crater_Lake De_bello_troiano Dendroclimatología Deyver_Vega Alejandro_Peña_Vásquez Diócesis_de_Estados_Unidos Cristian_Brandi Cristianos_viejos Devil_came_to_me An_cafe Derecho_hindú Dynodorcus_grandis_grandis Círculo_Deportivo_Ferroviarios Dizzee_Rascal

html map