Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Peneothello_cyanus Pan_y_rosas Orthomerus Pedro_E._Pico Pablo_Escandon_y_Barron Nichita_Stanescu Never_cage Oberdan_Caletti Nossa_Senhora_da_Conceiçao_(Alandroal) Popular_Televisión Plan_«IPT» Pentaria_phoenix Orthion_caudatum Playa_Santa_Lucia_de_Cuba Nabari_no_Ō Nag_hammadi_is_where_they_found_the_gnostic_gospels Náutica Pigna_(Italia) Naviero Plaza_sesamo Parque_de_aguas Mutilva_Alta Patín Pingree_(Dakota_del_Norte) Persecución_de_Diocleciano Nuestra_Senora_de_Montemayor Nuestro_Padre_Jesus_de_la_Salud Otto_Ferdinand Polimerasa_del_ADN Parastranthus Pirog Payo_Solá Nathan_Haas Obispo_de_Leon Orestias_(orquidea) Parque_Ecológico_Cubitos P._A._R. Papaver_cornwallisensis Piyapong_Pue-on Países_por_poblacion Pampas_(etnia) Periodoncista Osornogyndes_tumifrons Poligono_de_San_Pablo Patin_sobre_ruedas Palacio_de_Dueñas Myrcialeucus Poeciliopsis_turneri Oncocnemidinae Neuhaus Pinnipedos Poligenesis Nicolas_Montañez Palásovka Philipp_von_jolly

html map