Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Big_Top_Pee_wee CA_Juventud Cerasus_duracina C._S._A. Bathurst_Island Bellido_Dolfos Catharine_Drew_Gilpin_Faust Bijlia_tugwelliae Caparros Campo_Largo Brigada_de_Infanteria_Ligera_Paracaidista_Almogávares_VI Buena_Televisión Calonectris_leucomelas Brulé Boisseron Chandler_(aplicacion_informática) Batalla_del_Río_Sambre_(57_a._C.) Biograficos Castillo_de_Santa_María_da_Feira Billete_de_USS_1 Basílica_Menor_De_Santa_Capilla Campanula_grossheimii CSS_H._L._Hunley Blanco_encalada Blanca_(nombre) Bianca_Jagger Cartagena Basílica_Menor_De_Santa_Capilla Bedegar Calle_59_Columbus_Circle_(línea_de_la_8_Avenida) Bleu CIAIAC Bandera_filipina Biblioteca_Publica_de_Seattle Babuquena Bharata_(dinastia) CONCACAF_Liga_Campeones_2009-10 Cemendur Calotheca_bromoidea Ben_Folds Calila_y_dimna Babra Cantón_de_Salies-du-Salat Batalla_de_Puentesampayo Buró_Politico_del_Partido_Comunista_de_China Balyana_armata Batalla_de_Cuito_Cuanavale Cancao_ao_lado Borlange Años_170 Chamaesyce_feddemae Cachaquito_de_vientre_dorado Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_de_1994_(I) CC_by_nd Catocalini

html map