Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Noruega_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1972 Physalis_sugunda Phoebus_Apollo_Aviation Novopokrovski_(Novopokrovskaya,_Krasnodar) Phthanophaneron Patricia_Adkins_Chiti Orno Ororbia Política_de_Burundi Perućac Padres_Salesianos Nacido_de_nuevo Pate_a_la_viande Nicandro_de_Esparta Música_en_Aragón Pauilhac Polylepis_racemosa_var_tomentosa Nothobranchius_kilomberoensis Paul_Francois_Groussac Oncorhynchus_masou_formosanus Papa_Nicolás_III Pamela_(cancion) Pista_de_despegue Nave_real_de_naboo Placy Parque_Nacional_Ñacunday Pichilemu_(periodico) Playa_de_Zurriola Pichi_Lucas Paraguay_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1986 Onesiforo_martir Música_afroamericana Orcas Nh Ocean_Parkway_(línea_Brighton) Nintendo_GameBoy_Color Pierre-Simon_de_Laplace Pedro_Sevilla Parque_nacional_del_Archipielago_Toscano Phelotrupes_imurai Pacto_de_Ostende Nattages Pixelado New Número_cuántico_de_momento_angular_total Podabrus_ishiharai Pierre_A._Riffard Nouvelles_archives_du_museum_d'histoire_naturelle,_ser._4 Nick_of_Time:_A_la_hora_senalada Palacio_de_los_Borja Parque_Nacional_Monte_Jerusalen Pedro_de_la_Peña_y_Cívico Mérens_les-Vals PH Pierre_Frank

html map