Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cósmido Alfonso_Tealdo Dolar_de_Zimbabwe Dracaena_nemorosa Depilación Cormoranche_sur_Saône Alvaro_Enrique_Arzu_Irigoyen Coyuya_(estacion_de_Metrobus) Cordyline_sepiaria Copa_Colombia_1981 Ana_Comnena_Angelina Daniel_Oduber Amado_Garcia_Guerrero Amanita_Muscaria Distrito_de_Pampas_(Huaraz) Ectmesopus_zayasi Dagon Amanece_(álbum) Distrito_de_Tonalá Directiva_relativa_a_la_concesion_de_licencias_comercializacion_uso_y_control_en_la_Union_Europea_de_los_productos_fitofarmacéuticos_en_su_forma_comercial Dyess_(Arkansas) Alick_Maemae Drac Coral Diadenaria César_Sánchez_Aurich Alosaurio Alfred_Graf_von_Schlieffen Alyssum_maritimum_f._crassifolium Dasyatis_longa E121 Demetrio_de_Tesalonica Defensa_e_ilustracion_de_la_lengua_francesa Distrito_de_Lucknow D'Ávalos Amstrad_PC-1512 Alessandro_Faiolhe_Amantino_Mancini Delta_de_Yangtze Cólon Corporacion_de_Fútbol_Profesional_de_la_Universidad_de_Chile Distrito_de_Chiara Desaparición_del_Star_Tiger_en_las_Bermudas Discípulo Drifter_(desambiguación) Disney_Canta_Con_Nosotros David_Fairchild Dothideomycetes Corbata_(complemento) Dia_mundial_de_la_infancia Dialectos_del_español_en_America Echame_sifon Demetrio_I_de_Tesalónica Dioscorea_paniculata Domenico_de_Rossi Distrito_de_santo_domingo_de_la_capilla

html map