Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfred_Potiquet Downesia_sulcata Am_Na_Saorànach Aleksei_Tsvetkov Dirección_de_marketing Daniel_Pedrosa Discothèque Ed_Wasser Drawing_Circles Ecuacion_de_Henderson_Hasselbalch Alexander_Crichton Derechos_Humanos_en_Cuba Costa_Tropical_de_Granada Algoritmo_Karp-Rabin Alfa_Romeo_6C_3000_Competizione_Maggiorata E.G.B. Delfines_oceanicos Distrito_de_Los_Aquijes Cronología_de_Oriente_Próximo American_Pie Distrito_de_Schwarzenburg Cul-de-sac Diocesis_de_Logrono Alfa_fetoproteína Datos_basicos_de_Piscobamba Dryocopus_javensis Divisoria Copa_America_1917 Dark_Prince:_The_true_story_of_Dracula Cosacos_del_Ussuri Edificio_Movicom Deep_Impact_(pelicula) American_Association_of_Retired_Persons Alvéolo_pulmonar Delegación_Álvaro_Obregón Doña_Palla Dermatologia_Médico-Quirurgica_y_Venereologia Crisis_del_petroleo_de_1979 Doppelgänger_(álbum) Danzas_españolas Crataegus_alpina Dragon_La_historia_de_Bruce_Lee Amadoco_I Delfin_Fernandez_Martinez E.T.S.I._Telecomunicación_(Universidad_Politécnica_de_Madrid) Amolops_formosus Danni_Ashe Dante_Alighieri_(1913) Día_juliano Dolly!_(serie_de_televisión_de_1976) Dia_Mundial_contra_el_Trabajo_Infantil Diocesis_de_Orihuela Corazón_de_María Cubo_de_Menger_Sierpiński Disney_Channel_(Espana)

html map