Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

FFRIM Euphorbia_rupicola_var._major Estación_de_Saint-Georges-de-Reneins Eugenia_sanjuanensis Ered_Nimrais Feche_l'Eglise Ermita_de_Nuestra_Señora_de_Gracia_(Castielfabib) El_Noroeste Formulacion_débil_de_una_ecuación_diferencial Francisco_Bobadilla Festival_Internacional_Santiago_a_Mil Evento_de_mouse El_Consuelo Enric_Torres-Prat Eric_E_Schmidt Federación_de_Instituciones_Mexicanas_Particulares_de_Educación_Superior Francisco_Pizarro Estación_de_San_Andrés_(Cercanias_Málaga) Fernando_Coto_Albán Elecciones_polacas_al_Parlamento_Europeo_de_2004 Faro_de_Ar-Men El_Divisadero_(periódico) Este_de_Los_Ángeles_(Los_Ángeles) Ewald_Heinrich_von_Kleist Español_canario Francisco_I_de_Tassis Esterilización_(química) Enrique_Hormazábal En_su_propia_trampa Eliza Estación_Ruíz_Díaz_de_Guzmán Fractales Festival_Folclorico_de_Parintins Eduardo_Giesen Estado_Paria Elecciones_Presidenciales_de_la_Republica_Dominicana_de_2008 Federación_de_Fútbol_Serbia Florimond_de_Mercy_Argenteau Emilio_Garrastazu_Médici FFC_Zurich Filarmonica_de_Bogotá El_Comendador_Griego Erada Foodie Ergenekon Extrañez F.C._Pampilhosa Epipactis_viridiflora_var_leptochila Electrónica_digital Estación_Aparicio Estación_Vandervelde Fort_Clark_Springs Estadio_Universitario_de_la_PUCE El_Capitán_James_Garfio Estructural_funcionalismo

html map