Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dmitri_Jojlov Drilosfera ELA-STV Dr_Z_(Pandilla_Alpha) Cuarta_Division_de_Chile_1994 Costa_Salguero_S_A Devario_sondhii E_622 Diagrama_de_actividad Director_de_empresas Cypripedium_concolor_var._longipetalum Crypsis Cristóbal_del_Hoyo_Sotomayor Amavasha Cruzada_del_bien_hablar Despoblado Dampierre_sur-Moivre Cortijo_Bacardi Cortes_de_Barcelona_(1528) Dois_selos_e_um_carimbo Declaracion_sobre_los_Derechos_de_los_Pueblos_Indigenas Alopecurus_geniculatus_fo._robustior Alejandro_el_etolio Cordillera_Central_(Bolivia) Distrito_congresional_At-large_de_Montana Dionisio_Capaz_Rendon Copa_Melanesia Diana_la_cazadora Deive_Garcés Amazona_amazonica Daniel_Chavez Cultura_Ibero_Mauritana Alexandre_Godefroy-Lebeuf Cárcel_de_Mujeres_(segunda_temporada) Cosmos_472 Cult_of_personality_(cancion) Dinastía_XII_de_egipto Duranta_xalapensis Crown_Casino_(Melbourne) Cuco_de_Horsfield Dia_de_la_Amistad_Filhispana Distrito_de_Chong-Alay Diodon_eydouxii Economía_financiera Ducado_de_Gandía Alitan_Manchado Derecho_de_asociación_política Cultura_Recuay Croacia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atlanta_1996 Douglas_Carl_Engelbart Corbel_(fuente_tipografica) Dr_Katz Eclipta_thermalis Cordyline_hookeri Alto_voltaje

html map