Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sokar Sphaerobothria The_real_Paul_Anka Súper_Pulgarcito Spartakiada Salmon_Creek_(Washington) Sabor_a_miel The_Singles_1973_-_1985 Santuario_de_la_virgen_de_inodejo The_Pale_Horse Tichigan_(Wisconsin) The_blue_bird_(película_de_1976) Salón_Parisiana Sony_VAIO_P_Series Sidewinder Seleccion_de_basquetbol_de_Alemania Teatro_romano_de_Cordoba Teorema_del_sandwich Taetsia_terminalis Star_Spangled_Kid Tracy_USD Selección_de_fútbol_de_Chagos The_importance_of_being_idle Sitio_de_Tolón Sector_1_(Bucarest) Tiro_al_Blanco_(Toy_Story) Son_Huasteco Samuel_Lewis_Navarro Saint_Martin_du_Puy_(Gironda) Shin_Meiwa_US-1 Tarphonomus_certhioides StAX Time_Turns_Elastic Star_Wars:_Guerras_Clónicas Saqueadores_Estelares Simpsons_Comics Sven_Teutenberg Sarah_Beaumont Sebastián_Pozas_Perea The_Bird_of_Music Saint-Jean-Chambre San_Germán_(desambiguación) T-36_Halcon San_Isidro_del_Curuguaty Supper's_Ready Saint-Seglin Siete_mitos_de_la_conquista_española Serrasalmus_rhombeus Test_de_Lucas-Lehmer_para_numeros_de_Mersenne Saint_Just_et_le_Bezu Tierra_bajo_el_nivel_del_mar Teoría_de_ecuaciones Sesimbra Tehrik_e_Taliban_Pakistan Scarface_(rapper)

html map