Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Militza_de_montenegro Mejor_deportista_FINA_de_la_década Manzanilla_olorosa Marble_Rock_(Iowa) Rally_Rías_Baixas_de_2011 Mayumi_Asano Pozuelo_de_Calatrava Pozo_cuantico Rata_Blanca:Gira_Por_Europa Recopa_Sudamericana_2010 Marina_Lobach Project_Censored Pustike Proyecto_para_la_fusión_de_esbozos_y_miniesbozos Rasbora_ornatus Memorando_de_entendimiento Mario_Mandzukić Mercè_Rodoreda_i_Gurgui Mediciones_eléctricas Metzler Rayman_3:_Hoodlum_Havoc Metro-North_Commuter_Railroad_Company Graveson Maria_Victoria_del_Pozzo Malacocarpus_mammulosus Protostomia Rebelión_de_Marquez Red_de_carreteras_de_Salamanca God_Save_the_Queen_(cancion_de_Motörhead) Primer_viaje_de_Colon Prizzi's_Honor Gobierno_y_política_de_la_República_Arabe_Saharaui_Democratica Mai_Hoshimura Mariano_Zabía Marcela_Martínez Megalobrama Ramal_Bernardo_de_Irigoyen_-_Santa_Fe_del_Ferrocarril_Mitre GreaseMonkey Línea_M_010_(Bahía_de_Cádiz) Ma_(katakana) Maria_Antonieta_De_las_Nieves_Gomez Miguel_Lutonda Recopolis Madrid,_Madrid Prototheria Manio_Acilio_Glabrion_(cónsul_191_a._C.) Lucas_Braulio_Areco Lwena Línea_288_(Buenos_Aires) Gorō_Miyazaki Lou_Scheimer McLaren_MP4_5 Microrregiao_de_Lavras_da_Mangabeira Luz_de_navegación_maritima Rally_de_San_Remo_de_2013

html map