Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daigo_Fukuryu_Maru Ecuación_algebraica Defensa_de_Chile Dietrich_Brandis Cuerdas_simpateticas Dana_(Mitologia) Doumely_Bégny Desocupación_en_Espana Dorsal_oceanica Dinastía_Qi_del_Norte Decima_panameña Duilio_Coletti Dibujar Curral_das_Freiras Copa_del_Rey_de_Rugby_2013 Cyathea_procera Danu_(diosa_hinduista) Aligatorido Dasispermum Alopecurus_palustris_subsp._fulvus Dinastía_Zhou_(1122_256_a._C.) Cultura_Swideriense Copa_Provoste_1973 Ana_Lasalle Convento_de_San_Francisco_de_Asís_de_San_Andres_Calpan Decreto_de_Fuerza_de_Ley Amigos Amanda_Miguel Durazno_de_Gala Corpus_geniculatum_laterale Edificio_Isabel_Bongard Cultura_del_Ecuador Cordoba_(provincia,_España) Decreto_de_13_de_septiembre_de_1774 Alois_lexa_von_aehrenthal Depresion_psicotica Alfredo_Alcaín Echinopsis_oxygona_f._grandiflora Coronacion_del_rey_de_Gran_Bretana Duplicado_de_acciones Dictadura_civico-militar_de_Uruguay_1973-1985 Distrito_de_heidenheim Diócesis_de_Buenaventura Cryptonychus_Cryptonychusschoutedeni Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2005_Final Alfonso_II_de_Aragon Distrito_de_Brugg Dinac Alquite Couret Distrito_electoral_de_Bone_Gap_(Illinois) Division_No_3_Alberta Dicerolepis Aleksandr_Danilovich_Menshikov Eculleville

html map