Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquin_Diaz_Garces Juan_Jose_Osorio_Palacios Joseph_Dalton_Hooker Isosceles Julio_de_1967 Limbach-Oberfrohna Isocorteza José_María_González_y_González Ion_Heliade-Rădulescu Jenynsia_alternimaculata Juan_Farfan Larimus_effulgens Juan_Carlos_Arce_(escritor) Jose_Benito_Churriguera Lacarte_Muró Jose_d'Ascensao_Guimarães Juan_Jose_Munoz Lenguas_intelegibles Jacobo_ii_de_inglaterra José_María_San_Martín Kasturbá Le_Breil_sur_Mérize Lawrence_Block José_A_Muguerza La_Chapelle_du_Mont-de-France Jeff_Quinn Jose_Manuel_Urquiola La_Bastide_Solages Juan_Maria_Gutierrez_(Buenos_Aires) Lista_de_espacios_naturales_de_País_Vasco Instituto_de_Educación_Secundaria_Jorge_Juan_(Alicante) La_Tallera Juan_Badiano_y_Martín_de_la_Cruz José_Antonio_Sanchez_Valencia_(el_niño) Laouto Liebre_americana Jose_Carratalá Leopold_Senghor Jose_Inaki_Bollain_Ochoa Jose_Ángel_Acosta_León Isla_de_Diego_García Lacustricola_matthesi Jacksonville_Beach_(Florida) Jump_blues Iris_lutescens_subsp._lutescens Lepidiolamprologus Lekvár Juliana_de_norwich La_marca_del_Hombre_Lobo Lisimaquia_roja Let_Turbolet John_Martin_(cantante) Las_Cañas La_Virgen_el_Niño_Jesus,_santa_Ana_y_san_Juan_Bautista Kálmán_Tisza

html map