Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mărisel Personajes_destacados_de_villena Platanus Oswaldo_Alanís Patricio_Rodríguez Port_Gamble_Tribal_Community_(Washington) Omphalotropis_suturalis Nuevo_Banco_Italiano_(Sucursal_Obelisco) Obaba_(película) Northern_Tablelands Nước_chấm Nemorosa_amarilla Passer_griseus New_York_Mills_(Nueva_York) O_M._G. Museo_Nacional_y_Galerias_de_Capodimonte Pirgos_(Élide) Poltrú Nervio_(desambiguacion) Peñon_Zaframagon Pelmatochromis_nigrofasciatus Palacio_de_Santoña Polymyxiomorpha Organización_Musulmana_Yugoslava Pena_Cebollera Nuño_Mendez Pierrick_Fédrigo Partula_labrusca Piragüismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Moscú_1980 Omes_buenos Napoleón_(película_de_1995) Plusia_illustrata Nebulosa_reloj_de_arena Portaaviones_Ryūjo Operación_Alsos_Ruso Petronia_(Orchidaceae) Pons_(cerebro) Pedro_Palomino México_en_los_Juegos_Olímpicos Numaeacampa Pokemon_Mundo_Misterioso Old_Brownsboro_Place_(Kentucky) Orebro Parque_de_diversión Paco_(droga) Paul_Gordon Parque_nacional_Cañon_del_Sumidero Oops!..._I_Did_It_Again_(cancion) Partido_judicial_de_Porriño Pequenos_placeres_domésticos Nevill_Francis_Mott Ophraella_godmani NullDC Nectaroscilla_hyacinthoides Pertitel

html map