Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paludismo Octubre_de_1949 Pasaquina Percy_Adlon Objective_CAML Peuce Nocturne_(álbum_de_The_Human_Abstract) Phu_Quoc Oxido_de_nitrogeno Paul_Granda_Lopez Osteocephalus_verruciger Naomi_(Louisiana) Organogenesis Pomacea_superba Pierre_Louis_François_Léveque_de_Vilmorin OpenOffice_org_XML Parosela_citrina Olalla_Cociña Pedro_Sanchez_de_Monteagudo Observatorio_CTS Noche_de_Graduacion Polémica_en_torno_a_EpC Navarrete_el_Mudo Odio Nancy_Duplaá Pirámide_de_Maslow Nabc_coach_of_the_year Parque_Nacional_Fuerte_Lytton Persatuan_Sepak_Bola_Indonesia_Tangerang Parque_de_Malaga Música_metálica Ocean_Sentry Plaza_Vea Pedro_Granados_Aguero Música_clasica_indostaní Nkufo Pais_Vasco_sur Nuon_Chea Music_For_Speeding Polinomios_de_Tchebycheff Pol_Bueso_Paradis Oxidación_de_Boyland-Sims Mérida_(ciudad,_Venezuela) One_World Ortografia_fonetica Plagiantha_tenella Pedro_Rodríguez_Gonzalez Museo_de_Zaragoza._Sección_de_Etnologia Nochistlán_de_Mejía_(municipio) Oscilador_de_puentes_de_Wien Octodonta_nipae Ortalis_squamata Organizacion_de_la_Administracion_Publica_de_España Országos_Bajnokság_1 Pena_Cabarga

html map