Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diseño_mecánico Depender Aleksei_Tupolev Distrito_de_Chontabamba Dehesas_de_cercedilla Diego_del_Corro_y_Carrascal Alonso_Enríquez_y_Angulo_de_Córdoba Dave_Bronconnier Amesia_latifolia_f._monotropoides Difosgeno Cucha_y_país Dragan_Dragutinovic Diócesis_de_San_Agustín Dicerorhinus_kirchbergensis Daniel_Néstor Amazilia_chlorostepahana Copa_ciudad_de_Temuco_2012 Dulce_amor Delegaciones_del_Gobierno Curimata_inornata Ametralladora_Ligera_Tipo_97 De_boliche_en_boliche Dragon_Ball_Z:_Burst_Limit Domfessel Distrito_electoral_de_Winchester_n.º_2 Distrito_de_Deoria Desteapta_te,_Romane! Daniel_Rodríguez_(futbolista_chileno) Dario_Calle_Correa Cristóbal_Mestre_Artigas Critters_4 Cortes_de_Castilla_y_Leon Día_de_la_Libertad_de_Software Crossandra_smithii Alexandros_Zaimis Danger_Zone Alfabeto_Polaco Alyssum_calycinum_var._hispidum Alestes_comptus Convento_de_Jesús_Nazareno_(Chiclana_de_la_Frontera) Divorcio_a_la_americana Cui_bono Aliminusa Determinantes_sociales_de_la_salud Alice_Goodman Deiá Distrito_de_Lloque Cosacos_de_Semirechye Dactylispa_fulvicornis Crumiro Diccionario_Geografico-Estadístico-Historico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Derry_Libre DragoSim Defecto_topológico DJ_Lange

html map