Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Corrib Un_viaje_a_la_Luna_(película) Images_And_Words_Live_In_Tokyo Municipio_de_Springville_(condado_de_Wexford,_Míchigan) Tupolev_Tu_144 Troadio_Duarte Romero_de_Torres_(desambiguacion) Fúriga Triángulo_Sagrado_Egipcio Girafatitan Go_(canción_de_Pearl_Jam) Revelation_Abomination_(Something_Wicked_Part_2) Trädgardsforeningen Russky Río_Churubusco_(estacion_de_Metrobús) Murviel-lès-Beziers Rio_Paucerna Revuelta_decembrista UK_Jive Triconodontos Union_Cristiana_y_Democrática Iglesia_de_San_Juan_el_Bautista Germán_Gutierrez_Cueto Resinaria Ganyme_tuberculatus Uranio_empobrecido Municipio_de_Otto_(condado_de_Otter_Tail,_Minnesota) Roberto_Losada_Rodríguez Rio_WeiBe_Elster Ignacio_Mastretta Troy_Miller Trío_Olímpico República_de_Sudán_del_Sur S.W.A.T._(serie_de_television) Rio_Attawapiskat Ubaldo_Jiménez Trevor_Berbick Ualabí_rupestre_de_orejas_cortas Municipio_de_Canada Fuerzas_Populares_de_Liberacion_«Farabundo_Marti» Ría_del_Eo Fun_Home._Una_familia_tragicómica Galium_teres Ronchona Ursula Funes_(Argentina) Rhizophagus_cribratus Galipea_officinalis Gaston_Eugene_Marie_Bonnier Urce_colorada Indarctos Muse Revolución_del_19_de_abril_de_1810 Universidad_Estatal_de_Nueva_York Ryan_mendes_da_graca

html map