Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint-Martin-des-Olmes Savigné_l'Eveque Templo_de_Augusto_(Barcelona) Themus_kuatunensis Teodoro_de_anasagasti Sinistra_e_Libertà Selección_de_fútbol_de_Benin Todu Tephrocactus_malyanus Somo Santa_Teresa_del_Nino_Jesús Stars_(álbum) Selección_nacional_de_fútbol_de_Inglaterra Sant_Esteve_d'Olius Tratamiento_de_potabilización Taboo_(Don_Omar) Scholars_International Software_Nomina Tacu_tacu San_Carlos_II_(Texas) This_is_the_life_(cancion_de_Amy_Macdonald) Sexo_sin_penetración Tapia_de_villadiego Todas_las_mananas_del_mundo Sinfonía_n_º_58_(Haydn) Tania_Doris Segismundo_Schulin-Zeuthen Saint_Denis_de_la_Reunión Teallita Selwyn_Selwyn_Clarke Stephen_Christopher_Howard Telmatobius_zapahuirensis Sor_María_Romero_Menenses Sempre_en_galiza Sucedaneos_de_carne Segunda_división_B_española_2008/09 Telecaribe Thymus_tenuifolius_var._gracilis Santaloides Sonic_The_Hedgehog Sher_Khan Servicio_de_Inteligencia_Nacional_del_Perú Saint_Ferréol_des_Côtes Síndrome_del_nido_vacio Solución_de_Lugol Saint_Césaire-de-Gauzignan Sergio_Araujo Taza_El_Hoceima-Taounate Specularia_vulgaris Tranvía_de_Las_Condes The_Final_Cut_(película) Sidney_Robert_Nolan Serrejón_(Caceres) South_Derbyshire Selección_de_fútbol_sala_de_Fiyi

html map