Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Hangaard_(condado_de_Clearwater,_Minnesota) Fundacion_de_Arte_Contemporaneo Rocca_San_Casciano G._A._R. Rio_Putaendo Municipio_de_Montville_(Nueva_Jersey) Union_Sportive_Montauban Glafirovka Uberach Rhizophagus_brancsiki Fuente_de_tension Giraldia_stapfii Uvaria_moralesii Río_Garabí Trevor_Rhodes René_Rocher Fraxinus_amarissima Municipio_de_Girard_(condado_de_Erie,_Pensilvania) Ribera_de_Azaba Triple_H. Ricardo_Perez_(desambiguacion) Gente_del_libro Tres_Días_de_La_Panne_2013 Roberto_Ayala Inigo_Lopez_de_Mendoza_y_Zúniga Iglesia_Lumpa Reverberation_(álbum) Universidad_Stanford Robert_Cantley Uxio_Carre_Alvarellos Ushiwakamaru Río_caine Municipio_de_Upper_St._Clair Gaziantepspor_Kulubu Funcion_(matematicas) Sabado_inglés V1083_Cygni Municipio_de_Daneville_(condado_de_Turner,_Dakota_del_Sur) Giöbia Ignacio_Vázquez_Chavolla Museo_Etnologico_de_Pego Rhynchophora Universal-International_Pictures U.S._Route_24_(Illinois) República_de_Macedonia_en_los_Juegos_Olímpicos Genave_(Jaén) Uluabat_Gölu Fuerzas_Croatas_de_Defensa Urcel Fraxinus_nigra_var._juglandifolia Iglesia_de_San_Pedro_(Beleña_de_Sorbe) Félix-Victor_Raulin SURP Royal_Engineers_A_F_C. Gisele_Caroline_Nonnenmacher_Bundchen

html map