Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Sombrerete SEAC Giresun Robert_Garrett Frente_frío Richard_y_Mary_Parker Fundación_Gerardo_Chávez Revuelta_de_Onin Gastronomia_de_Burgos George_W_Casey_Jr Municipio_de_Marion_(condado_de_Phillips,_Arkansas) Gambusia_rhizophorae Futebol_Clube_de_Perafita Título_supletorio Roanoke,_Illinois Representación_de_doble_recíproco Roberto_Souper Turntablism Genoma_de_Mytilus_galloprovincialis Rotundabaloghia_foraminosa Gazella_rufifrons Urotsukidōji:_La_leyenda_del_senor_del_mal Union_Patriotica_del_Kurdistán Galium_aparine_subsp._infestum Rhacophorus_rizali Geoarte Incheville Iglesia_de_Santa_María_de_la_Asunción_(Castro_Urdiales) Murage_pequeno_portugués Rotulo Ingeniería_biomedica Incahuasi_(cerro,_Sudamerica) Murcielago_longirostro_peruano Uulon Museo_Casa_Natal_del_Marqués_de_Sargadelos U_E Gabriel_José_de_Zuloaga_Moyúa Universidad_de_La_Salle–Manila Urban_Legend_(pelicula) Resolución_1942_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Río_Hondo_(Comerío) Tribunal_de_distrito_(Noruega) Geofísico Fritz_Zwicky Gagea_soleirolii_subsp_nevadensis Im_Wartesaal_Zum_Großen_Glück Fundacion_Miro Iglesia_Adventista_del_Septimo_Dia_de_Tonga Reims_la-Brulee República_Árabe_Saharaui_Democrática General_Jose_Ballivián_Segurola_(provincia) Ge'ez Frisco Rudecindo_Rojo Rhamdia_laluchensis

html map