Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Seccion_31 Sara_Faingezicht_Weisleder Saint-Thomas_(Alto_Garona) The_Troop Severo_Fernandez_Alonso Torremuna_de_Cameros Thuja_obtusa Timarcha_fracassii Toyota_Prius Segunda_Intervención_Norteamericana Torymenes_officinalis Tortugas_gigantes_de_Aldabra Stargazer_(Alice_Nine) Serzh_Sargsián The_IT_Crowd Sinuhé,_el_egipcio_(película) Tardes_Informales The_Art(e)_of_Romance The_Two_Mrs._Nahasapeemapetilons Thomas_Lyon-Bowes Torrens Termosfera Thorius_dubitus Sirenas_(album) Stars_and_the_Sea Toda_una_dama The_Bitter_Suite Socialistas_de_champan Salincorno Theoule_sur-Mer Saint_Chamond-Mondragón Sergio_Ghisalberti Saint_Denis-d'Augerons Salas_de_Pallars_(Lérida) Santa_Inés,_Vinuesa Siglo_XLI_adC Saint-Pierre_(desambiguación) Saint-May Seleccion_de_fútbol_de_Kirguisia Treculia_affona Selección_de_handball_de_Tunez Scyphocephalium_mannii Tortuga_de_río The_Reader's_Digest_Association Stratsimir_de_Kran Terra_Branford Segundo_teorema_de_Mertens Seleccion_de_básquetbol_de_Australia Sudametrica Samán_de_Güere San_Millán_de_los_Caballeros Star_Wars_Clone_Wars_(serie_de_television) Timber_Cove_(California) Tratado_de_Moscú_(1990) Tramoyista

html map