Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bruyeres_le-Chatel Canadian_Tire_Motorsport_Park Cerro_Amarillo_(Concepción) Cereza_ácida Cervispina Castillo_de_Sotofermoso Casey_Affleck Bicoca Bas_et-lezat Catálogo_Scott Catalogo_tematico Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1932 Campana_de_"deskulakización"_(1930_1932) Banville Bcpl Calabaza_romana Bibliotheca_Mystica_de_Dantalian Bors_(Cantón_de_Montmoreau_Saint-Cybard) Boureg Carme_Chacon_Piqueras Caminos_de_santiago_de_los_portugueses Bernières-d'ailly Boris_the_Spider Castillo_de_Torremocha_(Santorcaz) Castillo_de_Aglie CM-2112 Bucán Carpi Bádminton_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Baile_español Chalino_Sánchez Cerotoma_uncicornis Capitán_Zanahoria Centroide Cementerio_de_Auteuil Cantanhede Carretera_15 Carex_aristata_var._orostachys Chame_(distrito_de_Panama) Centro_de_Estudios_en_Políticas_Publicas Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Pista_de_2011 Castillo_de_la_Zuda Calle_40_(linea_Market–Frankford) Benita_ferrero_waldner Cermeño Carmen_Menéndez_Gonzalez-Palazuela Casa_Carl_G._Adams Bergama Batalla_de_la_Colina_de_la_Hamburguesa Becerril_del_Carpio Bacteria_metanogénica Carolin_Leonhardt Burganes_de_Valverde_(Zamora) Bremond_(Texas) Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1982

html map