Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rehaincourt Maussane_les_Alpilles Margarita_de_Francia_(1158_1197) Raíces_(banda) Los_Heroes_de_Higglytown Manifiesto_Pánico Marcelo_Baraj Medicago_orientalis Profesores Maria_Teresa_Andruetto Mario_Alvarez_(Uruguay) Luis_Alejandro_de_Battenberg Lou_Ruvo_Brain_Institute Prisión_Polunsky_Unit Primitiva_Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Mesa Lucas_Palma Lucio_Papirio_Craso_(tribuno_368_a_C_) Goyaałe Mercedes-Benz_W100 Pueblo_ucraniano Luperus_cyanipennis Pyrethrum_balsamitoides Puerto_del_Principe_Olav Primer_Triunvirato Long_snapper Reactante Greyhoundz Militia_Christi_de_Monreal Quercus_pedunculiflora Miki_Monras Marco_Claudio_Marcelo_(consul_222_a_C.) Macrohelodes_crassus Matvei_Gusev Provincia_de_mantua Mennea Microrregion_de_Chapadinha Mario_Revollo_Bravo Ramulininae Matias_Díez_Quijano Luis_Sepúlveda_(ciclista) Premio_Nébula_al_mejor_guión Rafael_Trujillo_Villar Premio_Condor_de_Plata_a_la_mejor_actriz Puerta_de_los_Asesinos God._Leb. Mario_Rodríguez_(futbolista) Real_Girl_(canción_de_Mutya_Buena) Ludwig_Quidde Martín_Gianola RFEBM Real_Pontificia_Antiquisima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Mikhail_Tukhachevsky Loeb_Gordon Luis_Alfredo_Martínez Pretty_Ricky

html map