Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chris_Brown_(álbum) Agustín_de_Montiano Acción_Democrática_Espanola Abadía_de_Wiblingen Voluntarios_en_Defensa_de_los_Animales Condados_de_Nueva_Jersey Club_Futbol_Sala_Castro_Urdiales Club_Atlético_Argentino_(Quilmes) Vuelo_610_de_Iberia Chōkoku_no_Jiku_he Weldon_Santos_de_Andrade Adormidera_de_mar Aegus_nobuyukii Villa_Hidalgo_(Sonora) Viktoria_Aschaffenburg Chateauneuf_les_Martigues Abu_Oweis Aeropuerto_de_Mobile Vesioli_(Zasovskaya,_Labinsk,_Krasnodar) Yaffar_Muhammad_al_Numeiry Verlyn_Flieger Ahmed_Al_Safi Ziad_Samir_Jarrah Varāha_purāṇa Where_The_Sour_Turns_To_Sweet Zdravko-Ćiro_Kovacic China_poblana Chiranjeevi Wewak Venecia_(desambiguación) YoungBloodz Condado_de_Collingsworth_(Texas) Alcancé_Salvación Clasificación_para_la_Eurocopa_de_1976 Yoyoy_Villame Club_Atletico_Osasuna_"B" Cielo_(religion) Vinos_de_España Ajonjio Comparación_de_la_recesión_de_finales_del_siglo_XX_y_la_Gran_Depresión Colectivo_canónico Clément_Grenier A_g Zepherina_virgilia Condado_de_Andrews_(Texas) Adkins_Arboretum Valdepiélago_(Leon) Zarza_de_tallos_blancos Van_Douven Vic_Rattlehead Charny_le_Bachot Victoria_Muñoz_García Chatroom_(película) Valdespina Villers_les_Bois

html map