Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leo_Malet Lega2 Jardín_Botánico_de_Cluj-Napoca La_ultima_noche_(película_mexicana) Kiekie Julio_Ruíz_de_Alda Le_Mesnil_au_Grain Kosmos_523 Isla_del_rosario Janet_McTeer La_salsa Juan_Mario_Gomez_Esteban Juan_de_Ibelín_(desambiguación) Liev Libro_de_Jacob_(Santos_de_los_Últimos_Días) Jacksonville_Oregon Latter_Days Lakshmi_Narayan_Mittal Ley_General_de_Amnistía José_Maria_Gamazo_y_Manglano Jacques_François_Lefranc Jose_Acuña_Pardo Juan_Genaro_Espino_Espino La_mujer_de_mi_hermano_(novela) Invasión_sovietica_de_Afganistan Joven_Alemania Juárez_(estación_del_Tren_Ligero_de_Guadalajara) Johann_Baptista_Zobel Leopoldo_de_Gregorio_marqués_de_Esquilache K_Narias Krishnaista La_oración_del_huerto_(El_Greco,_Andújar) José_Antonio_Costa Lariviere-Arnoncourt Juan_Vicente_de_Güemes Lightning_Bolt_(álbum) Jon_Hendricks Jones_Creek Karaköse Josh_Farro Juan_Francisco_Saenz_Vazquez_de_Quintanilla_y_Sendín_de_Sotomayor John_Peter_Jessop Laszlo Ley_de_Hotelling Jean-Baptiste-René_Robinet La_historia_de_Louis_Pasteur Interface Lithocardium_longipedum Juegos_sexuales Licencia_zlib José_López-Portillo_Pacheco Kraze Jerrico,_the_Wonder_Clown Le_Castellet_(Var) Jose_Miguel_Vinuela

html map