Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Imán_de_samario-cobalto Municipio_de_Ninnescah_(condado_de_Sedgwick,_Kansas) Geocaulon Reino_de_Hungría_(1920_-1945) Republica_de_Kirguistan Municipio_de_Sparta_(condado_de_Knox,_Illinois) Ilustre_Cofradía_Penitencial_de_Nuestra_Señora_de_las_Angustias Gallia_Christiana Ingemar_Johansson Fuerza_Aérea_Israeli Rio_Frio_(estacion_de_Metrobús) Rábita_Califal_de_Guardamar Iliá_Piatetski-Shapiro Revista_Viñetas UFC_Fight_Night:_Condit_vs._Kampmann VQ Gilberto_Erick_Martinez University_of_Wyoming Régimen_totalitario Repeater Restauración_de_ecosistemas Inmunología Municipio_de_Blakeley_(condado_de_Scott,_Minnesota) Relaciones_España-Portugal Tupolev_Tu-144 Inspección_General_de_Sanidad_de_la_Defensa Rioja_(Peru) Univision_Radio Geonoma_flaccida Municipio_de_Avery_Creek_(condado_de_Buncombe,_Carolina_del_Norte) Usamus Un,_dos,_tres_.a_leer_esta_vez Giro_de_Italia_1960 Ríos_de_color_púrpura_2_Los_angeles_del_apocalisis Una_Eva_y_dos_Adanes Iglesia_Sagrados_Corazones_de_Valparaíso Municipio_de_Long_Creek Restorán Román_Sudupe Georgios_Kondilis Gagnep. Uli_Waas Garra_litanensis Trinity_(desambiguación) Urena_foetida Municipio_de_Matamoros_(Tamaulipas) Gishū_Mon_In_no_Tango Relaciones_Chile_Argentina Rose_Hill_(condado_de_Lee,_Virginia) Geografía_de_Santa_Elena República_Autónoma_de_Abjasia Tunel_El_Salto_Kennedy Universidad_Pedagógica_Experimental_Libertador Municipio_de_Lotts_Creek_(condado_de_Kossuth,_Iowa) Tussilagininae

html map