Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_Limia Condado_de_Marshall_(Minnesota) Aeropuerto_de_sevilla Vernon_Reid Concha_Liano Acalypha_rubrinervis Vṛikṣa-āyur-veda XV_Reunión_Interparlamentaria_México-Canada Clube_Náutico Aerófobo Aeropuerto_de_Markovo Conector_de_bus_de_datos Zózimo_Alves_Calazaes World_Class Comisión_nacional_para_el_desarrollo_de_los_pueblos_indigenas_(México) Academia_Real_Matemática Victor_Sáenz_Suárez Clásico_Joven Congratulations_(álbum) Yazidíes Wicked_Garden Condé_sur_Sarthe Ciudad_Petalia Vidas_marcadas Valseca_(Segovia) Xavier_Vives Cine_animado Charles_Louis_Ferdinand_Dutert Conrado_el_rojo Chotacabras_jamaicano World_Football_Challenge_2012 Zilchogyra_paulistana Albin_Waczynski Club_San_Francisco_de_Asis_de_Lonya_Grande Abraham_Yehoshua Aeropuerto_de_melilla William_Anderson_Hatfield Albaceteña Coacción Veprisina Vlaamse_Leeuw Zatrachydidae Valdemaqueda Aeropuerto_de_La_Habana-Internacional_Jose_Marti Albert_Sidney_Johnston Como_un_torrente Conocimiento_disperso Chrysolina_septentrionalis Chrysanthemum_macrocarpum Condado_de_Floridablanca Valerianella_tridentata Condado_de_Valdeparaíso Comercio_transahariano_de_esclavos Clase_Descubierta_F50_F60 Vara_de_oro_menor

html map