Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francesco_Saverio_Clavigero Exposicion_General_de_segunda_categoría_de_Seattle_(1962) Elena_Smirnova FN_CAL Ferrari_458 Ernesto_Hernández_Busto Estrambotica_Anastasia Emboscada_nocturna Embalse_de_pinilla Francisco_Romero_(torero) Estadio_Olímpico_de_Tianjin Enrique_Berruga En_estos_días_(album) El_Bosque_(municipio) Erwinia_amylovora First_Sessions Fabián_Villaseñor Felipe_Sanchez_Román_y_Gallifa Elecciones_estatales_de_Veracruz_de_1992 Fernando_Cáceres Franklin_Leonard_Pope Estación_de_Pulpí Encomienda_de_Tenabo Erophila_cinerea Episodios_de_Game_of_Thrones Etheostoma_vulneratum Entidad_de_la_ONU_para_la_Igualdad_de_Género_y_el_Empoderamiento_de_la_Mujer Elias_Zamora_Verduzco Espacio_Riesco Excedente_cooperativo Estación_Los_Incas_(Subte_de_Buenos_Aires) Escala_bachiana Epipactis_leptochila_var._peitzii FA_Premier_League_1996_97 El_Gran_Wyoming El_pequeno_Nicolás Ejercito_aleman_Grupo_A Eva_Castillo Ernesto_Godoy Endorama Euphorbia_guestii Floridsdorf Estadisticas_del_Real_Madrid_Club_de_Fútbol Fiofío_grande Francais_Pour_Une_Nuit Fontcoberta_(Gerona) Faro_de_Isla_de_Goa ExVeemon FIFA_Balón_de_Oro_2010 Fontaine_sur-Ay Estacion_Cosmito FIDE_(desambiguación) Esparrago_triguero_espinoso Facultad_de_Ciencias_Quimicas_(Universidad_Nacional_de_Cordoba) El_Campincito

html map