Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teoria_de_la_catástrofe_de_Toba Sariasiya Thomas_Newcomen Theodoro_Valcarcel Teatro_Nacional_Chileno Sytrus Tejidos San_Jeroteo Suri_Pitsuwan Santa_María_de_Dulcis_(Huesca) Sot_de_Ferrer_(Castellon) Torre_del_Parque_de_la_Ciudad Santuario_de_la_Virgen_de_la_Hoz Souidas Thayer_(Illinois) Torre_del_tiro_navarro_ii Tarek_Willian_Saab Szabadság,_szerelem Teju_americano Súplica_(Antigua_Roma) Sierra_de_la_Cresta_del_Gallo Sodomia_(Derecho) Tat_Momoli Tabla_cronologica_de_la_Edad_Contemporánea Taapacá_(volcán) Santa_Maria_de_Mur Seda_cribelar The_bionic_woman Sufruticoso Sea_of_blood Sistema_de_informacion_gerencial Shaula Siphonosmanthus Senado_de_España Saw_tooth_Banksia Sandrans Torneo_Aspirantes Tordo_cabecicafé Segundo_de_salto Stenohya_mahnerti Sami_Inari Teoría_del_clínamen South_Ferry_Calle_Whitehall_(línea_de_la_7_Avenida–Broadway) Selección_de_futbol_de_Santa_Lucía Seleccion_positiva Serezin_du_Rhône Seat_Málaga Tracie_Thoms Torre_de_Television_de_Berlin Toshimasa_Furuta Svengali_(película_de_1931) Servicio_Oficial_de_Difusión,_Radiotelevisión_y_Espectaculos Sistema_de_Control_de_Areas_de_Tránsito_Bío_Bío Serina-treonina_proteina_fosfatasa_2A Sabotaje

html map