Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_nacional_real_de_Manas Portrait_(He_Knew) Norma_Acosta Organizacion_del_Tratado_de_Cooperación_Amazónica Paola_Longoria Música_copyleft Odontophorus_columbianus Peralejos_de_Abajo_(Salamanca) Pecharic_et_le_Py Nube_de_galaxias Oncidium_hagsaterianum Partidos_politicos_(colombia) PigeonRank Olympic_Beirut Pablo_Vaquero Política_de_Gambia Paso_de_Hoketsu Netivot Phanerotaenia_texana PdfLaTeX Organizacion_territorial_de_Estonia Olivares_(desambiguación) Peter_Pan_(1953) Parascyllidae Paço_de_Sousa Piscina_natural Podocarpus_aristulatus Plaza_de_Pontejos Pepi_Luci,_Bom_y_otras_chicas_del_montón NGC_1212 Omicron_Sagittarii Openkore Música_acuática Parana_(Entre_Rios) Periodo_Agroalfarero_Intermedio_Tardío Parque_estatal_Rio_Blanco Partido_Comunista_Revolucionario_EU Nacion_española Onmyōji Ohikkoshi Ojodefuego_de_Bahía Pedro_Gamarro Polícroma Nic_Pizzolatto México_a_Través_de_los_Siglos Overly_(Dakota_del_Norte) Neocelandes Pedro_Dot_Martínez Parque_Simón_Bolívar Podargo_de_Java Organizacion_politica Museo_Nacional_Aeronáutico_y_del_Espacio_de_Chile Nzerekorena_filicornis Night_of_the_living_dead Paratomoxia_hieroglyphica

html map