Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sinfonía_n._10_(Shostakovich) Total_Recall_(desambiguación) Tanghinia_venenifera Sgt_Lou Seis_(álbum_de_Mar_de_Copas) San_Lorenzo_(rio_Norteamérica) Sainte_Croix_Grand-Tonne Seteh Sergi_Lopez_Segú Tarno Torneo_masculino_de_balonmano_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekín_2008 Tortuga_blanda_americana Sorangium_cellulosum SessiOnroad Solothurn Sid_Lowe Saint-Servant Staffelkapitan Telendro Televiziunea_Romana Seidenfadenia Teofilo_de_Antioquia Sonar_no_cuesta_nada_(pelicula_de_1941) Tartracina Serrasalminae Saint-Cyr-en-Talmondais Sally_Morgan Transporte_de_Mónaco Scutiger_pingwuensis Stacey_Street_(Florida) Star_Trek:_Phase_II Sühbaatar_(aymag) Sophia_Amelia_de_Brunswick_Lüneburg Se_acabo_la_gasolina Sacerdocio_universal Teoría_Temática She's_All_That Sakanoue_no_Tamuramaro San_Antonio_de_Prado Taiwán_en_los_Juegos_Olímpicos Teoría_de_la_relatividad_clásica Saint_Honoré_(Isere) Syntomus_pallipes Seleccion_de_futbol_del_Afganistan Silene_prolifera San_Juan_de_Sahagún Síndrome_de_Crandall Sinfonía_n_º_8_(Dvořák) T_A_T_u._Best Siderasis_fuscata Santa_Laura_(oficina_salitrera) Tonari_no_Seki-kun San_Sadurniño_(La_Coruña) Sö_160 Sviatoslav_ii_de_kiev

html map