Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Derek_Mears Amfriso EH101 Alfoz_de_Alcalá_de_Henares Doménico_Lazzarini Dolby_AC_3 Dariel_Alarcon_Ramirez Creobroter_labuanae Distrito_de_congalla Cuarteto_de_cuerda_n.º_22_(Mozart) Alianca_do_Tocantins D.D._y_ponle_play Discografía_de_Metallica Domingo_Martinez_(desambiguacion) Distrito_de_Cerrito_(Paraguay) Disruptor Cucha_y_pais Allium_cepa_var._aggregatum Doki_Doki_Panic Cultura_malla Ampilly_le-Sec Dibamidae Amar_de_nuevo_(álbum) Curros_(Valpacos) Dioscoreales Dichasium_patentissimum Directiva_91_414/CEE_relativa_a_la_concesión_de_licencias,_comercialización,_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmacéuticos_en_su_forma_comercial Donald_Wuerl Departamentos_del_Uruguay Dark_Days Diosma_tomentosa Coptopteryx_inermis Dialectos_del_portugués Diario_Crónica_(Buenos_Aires) Corydoras_garbei Darlingia Dante_Grela_Herrera Distrito_de_La_Chatre Divisiones_Regionales_de_La_Rioja_2009 Crema_batida Ambrieres_les_Vallées Dosrius Distrito_22@ Dracaena_monostachya Diocesis_de_Niebla David_Bryan_Rashbaum Despidos Aloe_eminens Departamento_de_Santiago_(Chile) Dactylispa_praegracilis Damas_Pintadas Distrito_de_Arbon American_Ballet_Theatre Dercetina_viridipennis Ana_Jacinta_de_Sao_José

html map