Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brodda BWV_934 CV_873 Camotlán_de_Miraflores Batalla_de_beaugency Bulgaria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Calenco Batalla_de_orihuela Bháskara_II Batalla_de_val_ès_dunes Birdw. Bernd_Weikl Bossabol Brookland_(Kent) Barbacoa_china Azorella_yareta Calle_15-Prospect_Park_(línea_Culver) Bogotá_(distrito) Black_Star_(fragancia) Blyss-Diff's_Lucky_Day Bahia_dvina Caza_a_reaccion_de_quinta_generacion Bigsimon Boyeux_Saint-Jérôme Carboplatino Centrolene_hesperium Castillo_de_San_Felipe Cassida_lineola Bandera_de_La_Rioja_(Espana) Caryota_urens Cerastium_barbulatum C_D_Cebrereña Castellanismo_(lingüística) Bundeskartellamt Base_micrófonica Año_852 Cero_de_una_funcion Capitan_Nemo Battle_Creek_(Míchigan) Benjamin_máximo_laguna Cañon_Colt CB_Penas_Huesca CDP1802 Bidaurreta Cerveza_Budweiser Campeonato_Europeo_de_Gimnasia_de_2010 Bidens_trifoliata Cacalia_peltata Chambles Campeonato_Mundial_de_Esgrima_de_1993 Caín_Alto_(San_Germán) Back_in_usa CS-Tiligul_Tiras_Tiraspol Beat_The_Bastards Bronce_del_Bierzo

html map