Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_de_Taekwondo_de_1991 CP_Serie_2550 Cathartesaura Cavalier_Rampin Campaña_de_Guayana Benton_(condado_de_Lafayette,_Wisconsin) Babilés Canal_Puyuguapi Cadena_Azul_de_Radiodifusión Castellar_de_la_muela Cervecería_Moctezuma Blas_pérez_gonzalez Carvide Cassida_margaritacea Casa_de_pereira_de_castro Bonnie_Kathleen_Blair Carretera_Managua_Granada Carrera_Venecia Batilly_(Orne) Carl_Theodor_Hilsenberg Batalla_de_los_corrales_viejos Casa_de_Napoles Bulbophyllum_oxypterum Butlerville Bocelli_(álbum) Campeonato_abierto_de_ajedrez_de_Estados_Unidos Cabonato_calcico Canal_San_Carlos Bob_Bell_(actor) Barranco_de_la_Pegunta Castillo_de_Escalona Champigny_sur-Veude Campeonato_de_Wimbledon_1967 Carabina_de_ambrosio Categorías_inferiores_seleccion_de_fútbol_de_Espana Bernat_manciet Challenge_Sprint_Pro Celtis_sellowiana Centro_de_Investigación_en_Matemáticas C_Ruta_Leonesa_FS Carles_Godo_i_Pie Cecily_Strong Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Oaxaca) Caja_de_Pribnow_Schaller Cardeña_(Córdoba) Canthigaster_investigatoris Centros_de_Bachillerato_Tecnológico_Industrial_y_de_Servicios Caballos_de_Napoleon Burkittsville_(Maryland) Bartolome_garcia_de_nodal Biarmosuchidae Canadian_Action_Party Ceratopsia Carlos_II_de_Inglaterra Batalla_de_Cabo_de_Palos

html map