Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_búlgaro Montañas_Aurés Asparagopsis_lamarckii Hlödskviða Aruṇa Auxerrois Antonio_Serrano_(músico) IMECA Mortadelo_y_Filemon_La_gallina_de_los_huevos_de_oro Antiguo_eslavo_eclesiástico Guerra_Polaco_Lituana_Teutonica Ministerio_de_Industria,_Energia_y_Mineria_de_Uruguay Hector_Elias_Bonzo Aznalcazar_(Sevilla) Ancistrus_cuiabae Asnieres-sur-Saone Arteria_dorsalis_penis Autárquicos Analisís_del_suelo_de_la_Luna Montsales Anna_Amalia_de_Brunswick-Wolfenbüttel Hemisphaera Hibiscus_syriacus Guānyin Annedal_(Gotemburgo) Gumhuriyyat_Misr_al-_Arabiyyah Hyper_Bishi_Bashi Andrés_Garzón Mont Hemitriccus_inornatus And_One Host_adaptor HIP Hanjin Aramides_gutturalis Audi_A5 Monfero_(La_Coruna) Habitaciones_extranas Hanover_(Virginia) Mister_Cory Areca_faufel Hebrides Asociacion_de_la_Memoria_Historica Atriplex_berlandieri Moskvitch_403 Half-Breed_(canción) Andres_Martínez_(deportista) Armand_N'Djama Monaco-Ville Ministerio_de_Educación,_Politica_Social_y_Deporte_de_Espana Aphyocharax_agassizii Héctor_Morales Grignoncourt Augusto_gonzalez_besada Andrea_Ferro

html map