Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Preyssac-d'Excideuil Malus_sylvestris_subsp._sieversii Los_Olimareños MAEC Mikhail_Vasilievich_Ostrogradsky Mesorregión_del_Sertón_Pernambucano Luis_Miró Pulsatilla_alpina_subsp._apiifolia Querubín_de_Ezequiel Malus_(constelación) Mathieu_Dreyfus Metropolitan_line Luis_antonio_fenech Manuel_Cantarero Regimen_F.I.E.S. María_Victoria_Rodoreda Premios_César_1997 Lomo_Pelado_(El_Rosario) Lunes_de_Quasimodo Principales_terremotos_anteriores_al_siglo_XX Mike_D'Antoni Meridiano_2_oeste Metilcrotonil-CoA_carboxilasa Línea_114_(EMT_Madrid) Magnólidas Grafite Manuel_de_Eguilior_y_LLaguno Race_to_Dakar Loisy_sur_Marne Real_Monasterio_de_Santa_Clara_(Jaen) Preaux_(Ardeche) Psicología_de_las_actitudes Michelangelo_Anselmi Pseudoeurycea_bellii Marc_Forné Micaela_Flores_Amaya Primera_División_de_Espana_1978/79 Mendata_(playa) Provincias_de_Bolivia Mi_vida_eres_tu_(telenovela) Luis_Zendejas Malva_aegyptica Meganyctiphanes_norvegica Presidente_del_BCE Ramata RSB Luis_de_Camoes Miguel_Bosé_Con_tu_nombre_de_beso Rebénacq Primavera_de_flor_bermeja Primaria_democrata_de_Kentucky_de_2008 Real_Orden_de_Caballeros_de_Santa_María_del_Puig Mancha_Real_(Jaén) Mantiqah Meeboldia

html map