Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metodo_del_trapecio_compuesto Luigi_Necco Lysicarpus Meeia_Foo Mayorazgo_de_acevedo Randolph_(condado_de_Kennebec,_Maine) Marco_Gonzalez_Heredia Reedsville_(Pensilvania) Maquina_termica_Carnot María_Martha_Díaz_Velasquez Marca_Superior Gokhan_Gonül Reconstrucción_japonesa_de_Iraq_y_grupo_de_apoyo Luz_Darriba Maestro_Li_Hongzhi Luis_Carlos_López Los_Sims_2:_Edicion_Navideña Logan_(Virginia_Occidental) Los_mejores_anos_de_nuestra_vida_cancion_a_canción Provincia_española_de_Ifni Primer_ministro_de_Moldavia Mike_Connors Los_suelos Miguel_Carrilero_González Madres_Comendadoras Push_the_Limits Premios_Ondas_2005 Luke_Jacobz Puerta_de_la_india Puff,_el_Dragon_Mágico Merida_CF Prosopis_siliquastrum_var._longisiliqua Redacción_de_noticias Los_Invalidos Manora_(Pakistan) QJ_(NYCS) Maria_helena_vieira_da_silva Grado_en_Maestro_de_Educación_Infantil Línea_4_(MetroValencia) Provincia_de_la_mar Maurens_(Dordoña) Metro_de_Porto_Alegre Prudencio_Bustos_Argañarás Punta_Marguareis Los_sotanos_de_la_angustia Marco_Popilio_Laenas_(consul_173_a_C.) Regimiento_N°_40_de_Infantería Maestro_de_Baltimore Masema Masters_de_Miami_2005 Marche-Allouarde Lythrypnus_okapia Masacre_de_Acteal Maza_de_la_Camara_de_Representantes_de_los_Estados_Unidos Luis_Silverio

html map