Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Limon_F.c Jatrofa_curcas Instituto_Real_de_Tecnología Lens John_Pecham Josep_Maria_Trias_de_Bes_i_Giro János_Balázs Jose_Joaquín_Valenzuela_Levi Kyofu_joshikoko:_bokô_rinchi_kyôshitsu La_Brée-les-Bains Július_Satinsky Joaquín_Zamacois Jardín_botánico_de_Indiana Jose_Maria_Pérez_González Lengyel Jacopo_del_Conte Invasion_portuguesa_de_Guinea Lalœuf Junta_de_Galicia_(desambiguación) Lindsay_Daenen Jesus_Möller_Flores Liriope_muscari_var_variegata Liophryne_rubra Juglans_australis Jose_Nunez_(militar) Julio_Rey_de_Paz La_Cucaracha_(episodio_de_ALF) La_Cañada Isla_de_Fúrugelm Josu_Uribetxeberría_Bolinaga Institución_Atletica_Rio_Negro Inteligencia_de_imagenes Kampaku Instituto_Tecnológico_de_Chetumal Leptolebias_opalescens Latín_dos_canteiros José_Adrián_Bonilla José_Maria_Errandonea_Urtizberea J_J._Brotons Lista_de_episodios_de_los_Thunderbirds Invokedynamic LAV_Madrid_Saragossa_Barcelona_-_Frontera_Francesa Jingi_kan Jeronimo_de_Ayanz_y_Beaumont Lingua_geral Isotopos_exoticos_del_helio Jose_Tomás_Alfredo_Bunster_Bunster Literatura_de_bulgaria Lennart_Edelberg Lengua_de_señas_mexicana Limaysaurinae Isla_de_Providencia Laval_d'Aix Libelo_(género_literario) Kazajistán_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002

html map