Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mendon_(Misuri) Mantidactylus_blanci María_Nikoláyevna_Románova_(1819) Madison_Square_Garden Mikado Lucio_Emilio_Lépido_Paulo_(consul_50_a._C.) Mecanizacion_Agricola Pro_tour_Grand_Finals Micrococcyx_pumilus Ranunclo Prisma_de_dove Premio_ABC_Cultural_&_Ámbito_Cultural María_Freire Marco_Wölfli Los_Pocitos Manuscrito_de_Jaen Miguel_Angel_Chico_Herrera Liṅgaṃ Gossypium_latifolium Marquesado_de_Caldas_de_Montbuy Premio_al_mejor_guión_(Festival_de_Cannes) Marichi_(mitologia_india) Presa_de_Netzahualcóyotl Louis_Hermann_Pammel Gorteria_araneosa Luis_Delfin_de_Francia María_Mercedes_Pardo_Manuel_de_Villena_y_Jimenez Luis_Palacios_(Santa_Fe) Malloussa Prefijos_del_espanol Miami_Gardens_(Florida) Luis_Roberto_Marquez_“El_Boy” Rebutia_rusca Maridos_en_vacaciones Provincia_Maritima_de_Gijón Real_Madrid_Club_de_Fútbol_Juvenil_"A" Merrittia_benguetensis Manobiella_apicalis Live_from_the_Sun Media_aritmetico_geometrica Mezieres-en-Brenne Publ._Field_Columb._Mus.,_Bot._Ser. Líneas_Extremenas_de_Autobuses,_S_A Maria_Teresa_Braschi Lépine Pre-dreadnought Llanura_rusa Luis_Videgaray_Caso Project_Origin_(F_E_A_R._2) Lorca_Atlético Microrregião_de_Poços_de_Caldas Martín_Farfán McGill_(Nevada) Manuel_villalba_y_burgos Mexico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Albertville_1992

html map