Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Beato_Roque_Gonzalez_de_la_Santa_Cruz Borreroak_Baditu_Milaka_Aurpegi Barbra_Bastías Balsamiflua_litwinowiana Bank_holiday Bruno_Lazaro Cesareo_Gonzalez Caja_de_Credito_Agrario Campo_magnetico_crítico Cartilla_farmacéutica Carlos_Cortina_Ceballos Calcitas Cafe_en_el_Perú Centro_Centro_Cibeles Berger_Blanc_Suisse Bannack_(Montana) Cabezon_pechipardo Cardena_andaluza Bacalao_a_la_Vizcaína Campo_y_Cerdán_Ángel_del Centimetro_cubico Bells_of_Doom Bebearia Bellubrunnus Carlomagno_Pedro_Martinez Callírroe Canal_de_erie Balonmano_Aragón Cartas_de_Papa_Noel Carl_August_Lückhoff Beatrix_de_los_Países_Bajos Año_24 Base_aerea_de_Thule Biología_de_la_conservacion Banco_macro Benito_(señor_de_Silca) Carlos_Ruiz_Bahamonde Bailando_2011 Cartuja_de_santa_María_de_El_Paular Brigadas_Internacionales Castillos_de_Espana Calaveras_(Día_de_Muertos) Año_1358 Boško_Balaban Byron_Stingily Bernardino_González CAT_UAV_Atmos Bactris_militaris Azzurro_Napoli_Basket_2013 Cactaceae._Jahrbücher_der_Deutschen_Kakteen-Gesellschaft Cantón_de_Basilea-Campina Central_nuclear_de_Kewaunee Carmañola_(chaqueta) Celula_presentadora_de_antigenos Bataille

html map