Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Qusay_Munir Lucky_☆_Star_Moe_Drill Reales_Cedulas Martín_Schongauer Gran_Premio_de_Canada_de_1969 Los_espias Mary_E._Endress Mahuva Pueblos_espanoles Proforma Maratón_de_Chicago Martin_Cáceres Lírica_española_anterior_a_1936 Lumnitzera_ocimoides Maratones_de_Merida_Yucatán_México Mariano_Werner Lobelia_senegalensis_var._senegalensis Lyss Principio_del_producto Manipulación_mediática Premio_Iberoamericano_de_Musica_Tomas_Luis_de_Victoria Rata_negra Promulgación_(Derecho) Provincia_de_Anexo:Municipios_de_la_provincia_de_Forli-Cesena Marquette_(Iowa) Madame_Geoffrin Luis_Perez_Rodríguez Martin_Yanzon Martillo_de_Oro Merrey Quentin_Saxby_Blake Prads-Haute-Bléone Llama_(ciudad) Lyonpo_Jigme_Thinley Louis_Claude_Noisette Los_Puertos_de_Morella Potosi_(moneda) Mi_ciudad Primera_División_de_Panamá Matorral_xerófilo_montano_de_Somalia Premios_Iris_(Uruguay) Lorelei Ramón_Sampedro Raimundo_Fernandez-Cuesta Manhasset_Hills_(Nueva_York) Manuel_lacarta Praealticus_multistriatus Primera_Division_de_España_1953/54 Queratectomía_fotorrefractiva_(PRK) Mariner_10 Región_de_Las_Montanas_(Veracruz) Mercadillo Primera_Division_de_Francia Los_mejores_anos_de_nuestra_vida Praya_dubia

html map