Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_de_Santiago Cesar_d'Estrees Bellflower_(Illinois) Cantones_de_Altos_Pirineos Cereus_scandens_var._minor Bahía_de_todos_los_santos Bart_of_darkness Bob_Greacen B'laan Calle_trampa BDAT Balón_de_gas Banjong_Pisanthanakun Castelladral Carya_buckleyi_f._pachylemma Bouin-Plumoison Batavus Calvario_de_Beas Cachón_de_Camaces CSA_Steaua_Bucureşti_(Hockey) Barrio_del_pilar_(fuencarral_el_pardo) CASD B_17G Cecilianismo Bo_energía_al_máximo Blasl_Sepp Bonesia_clarkii Blanca_media_noche Chaetocnema_fuscata Betsy_Ross CYSJ Basilica_de_nuestra_senora_de_la_candelaria Bentley_rhythm_ace Carlos_Enrique_Melgar_López Castillo_de_Penaflor_(Jaen) Beaucamps_le_jeune Casa_de_Zogu Chalmers_Ashby_Johnson Calafquen Castanuelas Calica Calliandra_grisebachianum Celastrina Canard_à_la_presse Breadboard Capitan_de_Navío Banco_Venezolano_de_Credito Campanula_legionensis Binefar_(Huesca) Campeonato_Mundial_Femenino_de_Balonmano_de_2013 Base_aérea_de_morón Broken_Años_ochenta Base_Aerea Batalla_de_arques_(1303) Blázquez

html map