Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inflamable Gary_Moore Ruta_Estatal_de_Arizona_72 Gen_ras Rio_Algar Gevork_Kotiantz Robots_and_Empire Ronda_del_Sinú Frecuencia_(matemáticas) Municipio_de_Huron_(condado_de_Erie,_Ohio) Revientamulas Rubicant Gel_de_bano USS_Constellation Futbolista_sudamericano_del_año Tárrega_(Lerida) Municipio_Esteller_(Portuguesa,_Venezuela) Funcion_inversa Universidad_de_suffolk Reyes_de_la_Araucanía_y_la_Patagonia French_house Gobernación_de_Ariana Gastornis Futsal_Cartagena Municipio_de_West U_P.S.A. Ruben_Palazuelos_Garcia Giovanni_Agostino_da_Lodi Gael_Monfils U.A.H. Iglesia_de_San_Juan_Bautista_(Aguiro) Tungsten Municipio_de_Long_Creek_(condado_de_Macon,_Illinois) Gianfranco_Fini Municipio_de_Liberty_(condado_de_Putnam,_Misuri) Río_Cedena Triopteris_jamaicensis Saba_(desambiguación) Robert_Jameson Gliese_435 Municipio_de_Heidelberg_(condado_de_Lebanon,_Pensilvania) Trevias Gañja Urocitellus_undulatus Galium_hierosolymitanum República_Federativa_Socialista_Sovietica_Transcaucásica Iglesia_Evangelica_Luterana_en_América USL_Professional_Division_2011 Gabriel_García_Marquez Repulse_Bay Unwritten Rusia_estalinista Iglesia_de_la_Dormicion_de_María_(Tărgoviste) Russian_Railways_Cup V_Juegos_Sudamericanos

html map