Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Belleville_(deux-sévres) Bruno_H_Burgel Benito_Guerra_Jr. Be_x_boy_gold Centro_de_Gestión_y_Participación_Comunal Billy_Joe_Crawford Calosso Bzogu Beli_(Leningrádskaya,_Krasnodar) Carmen_de_Chucuri Cachito_(cancion) Bhili Bourdons_sur-Rognon Basile_Camerling Bateria_(percusión) Batman:_Una_muerte_en_la_familia Base_aerea_de_zaragoza Años_1450_a._C. Cabu Batalla_de_Gámeza Callionymus_luridus Bautismal Calibre_(armas_de_fuego) Characias_amygdaloides Base_Doctor_Guillermo_Mann Centro_cultural_de_wolfsburgo Chants_de_la_résistance_populaire_chilienne Castillo_convento_de_Calatrava_la_Nueva Carla_Czudnowsky Bothrocara_soldatovi Cesar_Ramón_Ortega_Herrera Challenger_de_Poznań Castrichovella_mesoafricana Beck,_bogert_&_appice Batallón_de_los_violadores Carretera_estatal_9_de_Nuevo_México CSS_41177 Carmen_Menendez_González-Palazuela Bicentenario_de_las_Cortes_de_Cadiz Carlo_(nombre) Caldo_de_murgazo Castillo_de_Castelló_de_Farfana Bagheera Chaerefolium_anthriscus Chaneins Beltex_(oveja) Batalla_de_Pozo_de_Vargas Bartolomé_Mitre_y_Vedia Benouville_(Sena_Maritimo) Capitalización_individual Big_Mountain_(banda) Castilla_(género) Celostato Catedral_de_la_Asunción_(Bangkok) Castelo_de_Vide

html map